Yaş Çay Sezonu Öncesi Bölge Sayl…

AK Parti Rize Milletveki…

Tarımcının bankalara olan borcu?

Covid-19 salgını ile bir…

Polatlı soğanı 81 ile dağıtılaca…

Salgın sürecinde tüketim…

Bakan Pakdemirli; “GÜBRE DESTEĞİ…

T.C. Tarım ve Orman Baka…

COVID 19 Salgını Sonrası Yeni Ne…

T.C.Tarım ve Orman Bakan…

Gübre fiyatlarında artış peraken…

Adapazarı Tarımcılar Oda…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Yargı, Feyz Hayvancılık Ortaklığı ile ilgili karar keyfi dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’de örnek gösterilen çiftliklerden olan Feyz Hayvancılığa kesilen keyfi ceza mahkemeden geri döndü. Feyz Hayvancılığın sahibi ve TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, açtığı davayı kazanırken, Yargının 5 yıl tarımsal desteklerden men cezasında birçok hukuka aykırılık tespit etmesi dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanlığının, Türkiye’nin en önemli süt üreticilerinden Feyz Hayvancılığın sahibi ve TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu’na verilen tarımsal desteklerden 5 yıl men cezası mahkemeden geri döndü. Solakoğlu, Bursa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün talebi üzerine Karacabey İlçe Tahkim Komisyonu tarafından verilen tarımsal desteklerden 5 yıl men cezasının iptaline yönelik Bursa 1. İdare Mahkemesine açtığı davayı kazandı. Feyz Hayvancılığa verilen 5 yıl tarımsal desteklerden men cezasında birçok konuda hukuka aykırılık tespit eden Bursa 1. İdare Mahkemesi, teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Ceza uygulaması keyfi buludu. 

fından keyfi bulundu. Türkiye’nin sayılı çiftlilerinden ve örnek gösterilen üreticilerinden olan Feyz Hayvancılık’ın sahibi Sencer Solakoğlu’na, geçtiğimiz Eylül ayında ağır bir ceza verilerek 5 yıl bütün tarımsal desteklerden men edilmişti. Bursa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün talebi üzerine Karacabey İlçe Tahkim Komisyonu tarafından verilen ceza, sektörde büyük tepkilere neden olmuştu. Verilen cezanın hiçbir kanuni karşılığı bulunmazken, Bakanlık büyük bir hukuk skandalına imza atmıştı. 

Bakın Eleştirdiğim için ceza kestiler.

Feyz Hayvancılığın sahibi ve TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, bu durumu sert bir dille eleştirerek, Tarım ve Orman Bakanlığını eleştirdiği için kendisine bu cezanın verildiğini iddia etmişti.

Yargı Bakanlığın kararının yürütmesini durdurdu. 

Söz konusu cezayı mahkemeye taşıyan Solakoğlu, Bursa 1. İdare Mahkemesine açtığı davayı kazandı. Mahkeme, 3 Nisan’da verdiği kararda, tarımsal desteklerden men cezasında açıkça hukuka aykırılık bulunduğunu tespit ederek söz konusu işlemin uygulanması durumunda telafisi güç zararlar doğuracağını belirterek, teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Solakoğlu, kendilerine yönelik cezanın yukarıdan gelen baskı ile  uygulandığını ileri sürmüştü.  

Mahkemenin kararı, Feyz Hayvancılık’la ilgili olarak verilen tarımsal desteklerden men cezasının ‘yukarının baskısıyla keyfi bir kararla verildiği’ iddialarını yeniden gündeme getirdi. Bilindiği üzere Karacabey İlçe Tahkim Komisyonu, cezayla ilgili kararını verirken hiç bir inceleme yapmadan doğrudan Bursa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün talebini onaylamıştı. Bu da ‘cezanın yukarının baskısıyla keyfi bir şekilde verildiği’ iddialarına neden olmuştu. Bursa 1. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararında, ‘hukuka aykırılığı açık’ tespitinde bulunması dikkat çekerken, bu tespit cezanın keyfi bir kararla verildiği iddialarını da yeniden gündeme getirdi.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ