Yaş Çay Sezonu Öncesi Bölge Sayl…

AK Parti Rize Milletveki…

Tarımcının bankalara olan borcu?

Covid-19 salgını ile bir…

Polatlı soğanı 81 ile dağıtılaca…

Salgın sürecinde tüketim…

Bakan Pakdemirli; “GÜBRE DESTEĞİ…

T.C. Tarım ve Orman Baka…

COVID 19 Salgını Sonrası Yeni Ne…

T.C.Tarım ve Orman Bakan…

Gübre fiyatlarında artış peraken…

Adapazarı Tarımcılar Oda…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Tarımcının bankalara olan borcu?

Covid-19 salgını ile birlikte sorunları ikiye katlanan tarımcılar darboğaza girdi. CHP Bursa Saylavı Orhan Sarıbal, tarımcının bankalara olan borç miktarını açıkladı.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, tarımcının sadece bankalara olan borçlarının son bir yılda 22 milyar artarak toplamda 137 milyar liraya ulaştığını belirterek, getirilen düzenlemenin de tarımcının borçlarını yapılandırmak yerine uygulanan ‘tefeci faizi’ nedeniyle borçlarını artıracağını söyledi.

Sözcü Gazetesinden Halil Ataş’ın haberine göre, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, tarımcının bankalara olan borcunun 137 milyar liraya ulaştığını belirtti. Tarımcının sadece bankalara olan borçlarının son bir yılda 22 milyar artarak toplamda 137 milyar liraya ulaştığını belirten Orhan Sarıbal, “Tarımcının bu borcun altından kalkma, bu borcu ödeme olanağı yok. Tarımcının hem bankalar hem de Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları, faizleri silinerek uzun vadeli yapılandırılmalı” dedi.

“DESTEK PROGRAMINA ÇİFTÇİ DAHİL EDİLMEDİ”

Orhan Sarıbal, Covid 19 salgını sürecinde bütün ülkelerin Tarımcısına destek olurken ülkemizde gündeme getirilen hiçbir destek programına çiftçilerin dahil edilmediğine dikkat çekerek şöyle konuştu; “Bütün olumsuz koşullara rağmen üretime devam eden tarımcı, ürettiğinden para kazanamadığı için borçlarını çeviremedi ve borç yükü altında ezildi. Artan borç yükü nedeniyle tarımcının tarlasına, bağına, bahçesine, evine, traktörüne, hayvanına haciz geliyor. Borç yükü altında ezilen Tarımcılarımızdan bazıları bunalıma sürüklenerek intihar ediyor. Son olarak İzmir Torbalı’da 46 yaşında 3 çocuk babası tarımcı Basri Yıldırım, elinde avucunda ne varsa sattığı halde borçlarını bitiremeyince, canına kıydı.”

“TARIM KESİMİ 4.8 BÜYÜDÜ DİYORLAR”

“Tarım kesimi yüzde 4.8 büyüdü diyorlar. Bu doğru ancak nasıl büyüdü. Borçları ile büyüdü. Tarımcı borçları artık dayanılmaz bir hal aldı” diyen Sarıbal, şöyle devam etti:

2002 yılında 2 milyon 800 bin tarımcının bankalara olan toplam borcu 2.4 milyar liraydı. Tarımcı sayısı bugün 2 milyon 100 bin civarına düşmüş durumda. 21 Şubat 2021 tarihli BDDK verilerine göre Tarımcılarımızın sadece bankalara olan toplam borcu 137 milyar lira oldu. Tarımcının son bir ayda 3 milyar, son bir yılda ise 22 milyar arttı.

Banka borçlarının yanında Tarımcımızın Tarım Kredi Kooperatifine olan borcu ise 9 milyar lira. Resmi toplam borç miktarı 146 milyar lira. Bankalara olan 5 milyar lira, Tarım Kredi Kooperatifine olan yaklaşık 1 milyar lira, toplamda 6 milyar lira borç ise şu anda takipte.

Tarım kesimi büyüyor ise tarımcı neden borcunu ödeyemiyor. Tarımcılarımız her ay katlanarak artan bu borçları ödeme olanağı yoktur.

“DÜZENLEME BORÇLARI ARTIRACAK”

Tarımcıların borç yapılandırma taleplerine kulak tıkayan AKP yönetiminin, gelen baskılar üzerine şimdi Tarım Kredi Kooperatifine olan ve takibe düşen borçlarını yapılandırmak için TBMM’ye verilen torba kanun teklifine ek yaptığını belirten CHP’li Sarıbal, getirilen düzenleme tarımcının borçlarını yapılandırmak yerine uygulanan ‘tefeci faizi’ nedeniyle borçlarını artıracağını söyledi.

“MİLYAR DOLARLIK ALTIN MADENİ”

2008 yılında Tarım Kredi Kooperatifi iştiraki olan GÜBRETAŞ’a ait bir maden sahasının yaşanan anlaşmazlık sonrası yeniden Tarım Kredi Kooperatifi’ne geçtiğini aktaran Orhan Sarıbal, “6 milyar dolarlık bir altın madeni rezervi olduğu söylenen madenin işletmesi için Ziraat Bankası ile kredi anlaşması yapıldı. Tarım Kredi Kooperatifi bir tarım kuruluşu. Ortakları tarımcılar. 6 milyar dolarlık altın rezervi olan Tarım Kredi Kooperatifi ortağı olan tarımcının borç sorununa çözüm bulabilir. Kullandırdığı kredileri tarımcıyı mağdur etmeyecek biçimde uygun faiz oranları ve taksitlerle tahsil edebilir” diye konuştu.

“5 YIL VE FAİZSİZ YAPILANDIRILMALI”

Orhan Sarıbal, tarımcının Tarım Kredi ve bankalara olan tüm borçlarının faizlerinin silinerek, kalan anaparanın da tarımcının gelirine göre en az 5 yıl ve faizsiz yapılandırılması gerektiğini söyledi.

“HÜKÜMET GÖZ BOYUYOR, DEPOLARDA TONLARCA ELMA VAR”

Tarımcılardan soğan ve patates alımı uygulamasını da değerlendiren CHP’li Orhan Sarıbal, sözlerini şöyle tamamladı;

Çok geç alınmış bir karar. Tarımcının patatesi ve soğanı büyük oranda maliyetlerin altında satıldı. Kalanların büyük çoğunluğu ise çürüdü. Ülkemizde 5 milyon tona civarında patates üretiliyor. Alınacak miktar ise 300 bin ton civarında. Tamamen göz boyamaya dönük bir karar. Tarımcının sorunlarını çözmekten uzak.

Eğer bu konuda samimi iseler, eğer gerçekten üreticiye yardımcı olmak istiyorlar ise bugün Antalya, Karaman, Konya, Niğde, Isparta’da depolarda çürümeye terk edilen tonlarca elma var. Hükümet bu elmayı üretim ve depo maliyetleri karşılığında alıp vatandaşa dağıtabilir.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ