Yaş Çay Sezonu Öncesi Bölge Sayl…

AK Parti Rize Milletveki…

Tarımcının bankalara olan borcu?

Covid-19 salgını ile bir…

Polatlı soğanı 81 ile dağıtılaca…

Salgın sürecinde tüketim…

Bakan Pakdemirli; “GÜBRE DESTEĞİ…

T.C. Tarım ve Orman Baka…

COVID 19 Salgını Sonrası Yeni Ne…

T.C.Tarım ve Orman Bakan…

Gübre fiyatlarında artış peraken…

Adapazarı Tarımcılar Oda…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Soyer, yangının yaralarını solucan gübresi ile sarıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçen Ağustos ayındaki orman yangınından zarar gören 408 üreticiye toplam 75 ton Solucan gübresi dağıttı.

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi geçen Ağustos ayındaki yangın nedeniyle sertleşmiş, nem tutma özelliği azalmış ve organik zenginliği kaybolmuş toprakların yeniden yeşerebilmesi için üreticilere desteğini sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi, Menderes’e bağlı Çatalca, Efemçukuru, Kuyucak, Yeniköy mahalleleri ile Seferihisar’a bağlı Beyler ve Orhanlı mahallelerinden toplam 408 üreticiye 75 ton Rivo Solucan Gübresi dağıttı.

Ege bölgesinde yaşanan orman yangınlarının ardından Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği – TOSGEB’in Başkanı Rasim Aydın, yanan ormanlık alanlarda öncelikle toprağın mikro organizmalar ile tedavi edilerek besin maddesi ile yeniden harmanlanması gerektiğine değinmiş ve yangından zarar gören alanlarda yaşanan yıkımı ancak solucan gübresinin tedavi edebileceğini ileri sürmüştü. Aydın “Bu eşsiz gübreyi kendi atık kaynaklarımızdan üretebiliyor olmamız çok büyük bir olaydır, olanaksızlıklar içinde bunu üretmek üzere girişim yapan tüm üreticilerimize tüm ulusumuzun teşekkür etmesi gerekir, çünkü bu ülkemiz için bir velinimettir demişti. Aydın ayrıca solucan gübresi üreticisi olan üyelerine bir de yardım çağrısı yapmıştı.

Çağrı sonrasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yangından tarım alanları bağları ve zeytinlikleri zarar gören köylüler için harekete geçmişti.

Öte yandan ünlü Rock Müzik seslendirmeni Sanatçı Haluk Levent ‘de birkaç milyon üyesi bulunan Ahbablar Topluluğu’nu harekete geçirerek; “–Ben de bir sanatçı olarak üzerime düşeni yapacağım, Zarar gören köylümüzün yanında olacağız– demiş ve 9 Eylül 2019 İzmir konserini bu amaçla gerçekleştirmişti.

Sanatçı bununla da sınırlı kalmayıp, doğrudan kendi adına köylülere dağıtılmak üzere 25 ton Solucan Gübresini armağan edeceğini açıklamıştı. Levent’in bu açıklamasının ardından etkin bir kamuoyu oluşmuştu.

9 Eylül 2019 yılı İzmir’in kurtuluşu törenleri sırasında İzmir’de bir araya gelen taraflar yardımın boyutunu ve belediyenin bu süreci nasıl yöneteceğini belirlemişlerdi.

Başkan Soyer sadece yardım olarak verilecek miktarla sınırlı kalmamak için Büyük Şehir Belediyesi olarak kendi ellerini de taşın oltanı sokacaklarını ifade etmiş ve “zarar görmüş her köylümüze ulaşacağız demişti.

Nihayet 4 ay gibi kısa bir sürede İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in girişimi ile Riverm Limited tarafından üretilen Rivo Solucan Gübresi’nin ilk partisi önceki gün İzmir’e ulaştı.

Tamamen ücretsiz olarak köylüye ulaşan Solucan Gübresinin 25 tonluk ilk bölümünün Sanatçı Haluk Levent’in desteği ile orman yangınının açtığı yaraları sarmak amacıyla sağlandığı duyuruldu. Ünlü sanatçı ise Gübre Dağıtım Töreni’nin yapıldığı sırada Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı.

Geçen Ağustos ayında yaşadığımız korkunç yangından dolayı üreticilerimizin toprakları da çok büyük zarar gördü….

Tunç Soyer paylaştı: 3 Ocak 2020 Cuma

Rivo Solucan Gübresinin köylülere dağıtımı dolayısıyla Çatalca Mahallesi’n de düzenlenen törene Riverm Yönetim Kurulu Başkanı Batur Kulaksızoğlu da katılarak dağıtımı yerinde izledi. Törende İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, gübre yardım programının ayrıntılarını köylülere aktardı, Özuslu konuşmasında Büyükşehir Belediyesi olarak amaçlarının “vatandaşın hayatına dokunmak, onların hayatını değiştirmek olduğunu ifade etti. Özuslu,”Daha iyi bir yaşam ancak daha iyi bir tarımsal üretimle sağlanabilir. Tarım çok önemli. Görevimiz doğrultusunda bununla sınırlı kalmayacağız. Üreticileri müreffeh bir hale getirmek için çalışmalarımız devam edecek. Üreticilere destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Özuslu: “Haluk Levent Adanalı, ancak İzmir’e yardım ediyor. Toplumsal dayanışma işte budurˮ

Konuşmasında desteğinden dolayı Haluk Levent’e ve Tosgeb Derneği Başkanı Rasim Aydın’a ve Solucan gübrelerini kısa sürede sağlayan Riverm Limited şirketine teşekkür eden Özuslu, “Bu memleketin köylüsünden, işçisinden bir haber bir biçimde yapılan sanattan kimseye hayır gelmez. Haluk Levent bir sanatçı olarak toplumuna duyarlı, O Adanalı ancak İzmir’de bir sorun varsa onu da sahipleniyor, gücü oranında tüm benliği ile gönülden yardım ediyor. Halkından haberdar, işçisinden haberdar, köylüsünden haberdar, onlara hem sesi ile, hem sözü ile, hem yardımları ile dokunuyor, bu toplumsal bir dayanışmadır. Bu ruhu kaybetmeyelim.ˮ dedi.

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Menderes Belediyesi olarak zarara uğrayan çiftçilerin her daim yanlarında olacaklarını vurguladı. Çatalca Mahallesi Muhtarı Süleyman Üstün Güner ise yangının bilançosunun ortaya çıktığı ilk günden beri kendilerine destek olan İzmir Büyükşehir Belediyesiʹne teşekkür etti.

Neden Solucan Gübresi?

Solucan gübresinin toprağın mikrobiyolojik çeşitliliğini zenginleştirerek bitkilerin büyüme ve gelişimini hızlandırma özelliği bulunuyor. Bu özellik topraktaki biyolojik canlılığı arttırıyor. Böylelikle bitkilere verilen mineral gübrelerin yararı da kat be kat artıyor.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ