MEGA MAYIS / 24-27 Mayıs

Devamı için Tıklayını…

Büyük Bahar Kampanyası 19-22 Nis…

Devamı için Tıklayını…

Farklı Tasarımlarıyla Piercing Ç…

Tarihine bakıldığınd…

Trendyol 15-18 Mart Arası SÜPER …

Devamı için Tıklayını…

Yaş Çay Sezonu Öncesi Bölge Sayl…

AK Parti Rize Milletveki…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Karın tokluğuna çalışan solucanların yarattığı mucize.

Son günlerde nitrat içeren gübrelerin terör eylemlerindeki bombaların yapımında yaygın olarak kullanılması yeni güvenlik uygulamalarını da beraberinde getirdi.   İçişleri bakanlığı bu gübrelerin kullanımı ile ilgili yasaklanması kararı aldı.

Bu karar tarım üreticilerini doğal olarak yeni arayışlara itti. Bu kapsamda öne çıkan ve önem kazanan iş kesimi ise Organik Solucan Gübresi üreticileri oldu.

Biz’de ‘Tarımvizyon Dergisi’ olarak halkımızın henüz tam olarak bilmediği bu iş kesimine bir ışık tutmak ve okuyucularımızı aydınlatmak için Tekirdağ’daki Rivo Çiftliğini ziyaret ettik. Bu çiftlik Tekirdağ’ı geçtikten yamaca tırmanırken, solda Ramada Otelini geçtikten sonra Nusratlı Köyü yoluna girişten 300 metre sonra yer alıyor. Burayı ayrıcalıklı yapan şey hiç kuşkusuz Rivo
Çiftliği, binalar, deneme bahçeleri ve Seralar, bazı kanatlı ve yırtıcı hayvan türlerinin barındırıldığı kafesler ve dinlence alanı ile gerçek bir doğa bahçesi gibi. Burada her şey mükemmel tasarlanmış. Her geçen günde geliştirilmeye devam ediyor.

Bu harika yerde birkaç saat geçirerek, Rivo Solucan Gübresi Üretgesi’nin üretimini izledik. Katı ve sıvı nitelikli olmak üzere farklı ağırlıklarda birden fazla ambalaj ile tüketiciye ulaşan Organik Solucan Gübresi gerçekten ülkemiz için yeni ve ilginç bir konu. Tüketici verimde bu gübre türünün verimini fark ettikçe doğal olarak talep artışı yaşanmış ve üretim siparişle yapılır hale gelmiş. Yani kalkıp bana bir top gübre ver deme şansınız yok.. siparişler üretim miktarının üzerinde olduğundan gübreyi elde etmek için siparişinizi verip ödemenizi yaparak beklemeniz gerekiyor.

Rivo Solucan Gübresi Üretgesi’nin Yönetmeni Kimya Mühendisi Ahmet İlhan Odabaşı’nın bize verdiği bilgilere göre, Riverm Limited, en az 7 yıl önce Buraya Rivo Çiftliğini kurmuş ve çiftlik içinde birbiri ile bağlantılı üretim yerleri oluşturmuş, En az 5 yıl süre ile burada bir arge laboratuvarı gibi akademik, teknik ve ticari bir ekip ürünü, kalite ölçütlerini ve üretim yöntemlerini tasarlamak için çalışma yapmış ve 5 yıllık çalışmanın sonucunda istenilen nitelikte bir teknoloji geliştirmeyi başarmışlar.

Kimya Mühendisi Ahmet İlhan Odabaşı’nın aktardığı bilgiye göre kendisi de zaten kuruluşun başından beri burada görev yapıyor ve her ayrıntıyı tasarlayan ekimin içinde kimya mühendisi olarak yer almış. Tasarım diyorum çünkü Rivo’nun üretim yöntemi ve kullandığı teknoloji kendi geliştirdiği ve TPE nezdinde patent onayı almış bir teknoloji, zaten üretilen ürünün uluslararası alanda yeterlilik onayı almasının nedeni de bu. Bu yüzden burada üretilen ürün dünyanın en gelişmiş ülkesinden en ilkel ülkesine kadar hiçbir engele takılmadan dağıtımı ve satışı yapılabiliyor. Çünkü Amerika’dan Avrupa’ya kadar ülkelerin laboratuvarları tarafından da analiz edilerek onaylanmış yüksek nitelikli bir ürün üretiyor. Yani tüm Solucan gübresi üreticileri aynı yöntemle üretim yapmayı biliyor değil. Bu teknolojiye sahip de değil.

Üretgenin yönetmeni İlhan Odabaşı’nın anlatımlarına göre gübrenin kalitesini hammadde belirliyor. Bu hammadde inek boku ve çevresel evsel atıklar. Bunları doğru zamanlama ile toplamak uygun ortamda yığın yapmak ve iklimsel değerlere uygun olarak çürütmek başlı başına bir olay. Rivo bu anlayış ile, Çevresel ve evsel atıkları geri dönüşüm yöntemi ile topluyor. Bunları inek boku ile harmanlayıp, yığın haline getiriyor. Yağmurlama yöntemi ile çürüterek zararlı gazlardan arındırıp, ayırıcı ile boyutlandırıyor. Üretilen malzeme içindeki zararlı mikroplardan arındırmak için ısıl işlem uyguluyor.

Böylelikle yüksek nitelikli solucan yemi üretiyor. Ardından bu yemi uygun ortamda depolayarak belirlenen programa göre Rivo Hasat Makinesi, (Rivo Harvesting System) beslenme teknelerinde barınan ve sayıları milyonlarla ifade edilen solucanlara yem olarak sunuyor. Bu yemi yiyerek doyan solucanlar yine aynı tekneler içinde dışkılarını bırakıyorlar. Yemleme üstten yapıldıkça solucanlar bu yemi yemek için yukarı tırmanırken, geride yani teknenin tabanında ise solucanların boku birikmeye başlıyor. Belli aralıklara gözleme dayalı olarak çalıştırılan bıçaklar yardımı ile tekne içindeki malzeme yatay düzlemde kesilerek bokların yürüyen bantlara dökülmesi sağlanıyor.

Makineden dışarı alınan bu boklar nano teknoloji yardımı ile işlenerek teknoloji yardımı ile inceltiliyor ve içinde barındırdığı nem oranı olması gerekli ölçütlere çekildikten sonra dinlenmeye alınıyor. Ardından müşteri talebine göre sınıflandırılmış ambalajlara konularak markalanıyor ve satışa hazır hale geliyor. Organik Solucan Gübresinin müşterisi ise örtü altı üretim ile sebze üreten tarlalar, ceviz, fındık, fıstık, pamuk ve çay gibi bitkisel üretim yapan büyük bahçeler. Rivo’nun 2,5 litrelik plastik ambalajlarla sunulan sıvı ürünü ise marketlerde daha çok evindeki çiçekleri beslemek isteyen türetici oluşturuyor.

Hatırlayacağınız üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde terör olaylarında patlayıcı maddelerin güçlendirilmesinde kullanıldığı gerekçesiyle nitrat içeren gübrelerin satış ve bir yerden başka bir yere taşınmasını yasaklamıştı, İlhan Odabaşı’da Organik Solucan gübresinin de böyle bir riski var mı diye soruyoruz. Bu türün kesinlikle nitratlarla kıyaslanamayacağını ve bu yönden hiçbir risk barındırmadığı gibi, tam tersine bu tür gübrelerin çoraklaştırdığı toprağın Rivo Organik Solucan Gübresi ile düzenlendiğinde kimyasal gübrelerin panzehiri olduklarını söylüyor.

Odabaşı’na göre Solucanlar, maaş istemeden karın tokluğuna çalışan işçi gibi. Ancak sigorta pirimi ödemesi gerektirmese de onların sağlıklı koşullarda çalışması için yapılan yatırım hayli pahalı.

ODABAŞI : “GELECEK NESİLLERİMİZE, EKECEK TOPRAK BIRAKMADIK”
Solucanların ürettiği gübre sayesinde, kimyasal maddelerden dolayı bozulan toprakların eski verimine kavuşabileceğini söyleyen Odabaşı, açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

“Şimdi gelecek nesillerimiz için ekecek toprak bırakmadık. Kimyasal gübrelerle topraklarımızı çoraklaştırdık. Bu yüzden bir yıl verim var, bir yıl yok. Bu üreticinin en büyük kabusu. Tüm emeğini alın terini bir yıl için yatırıyor sonra verim bekliyor. Tarımsal üretim olmadan toplumsal kalkınma sağlanamaz. Niteliğini yitirmiş ve çoraklaşmış topraklarımızı Organik gübrelerle, özellikle solucan gübresiyle, tekrar iyileştirme şansına sahibiz. Bu hem tarımsal hem de toprak yüzeyini düzenlemek ve yaşanılır bir çevre yaratmak için organik yönden zengin ve yeşermiş bir toprak yüzeyine ihtiyacımız var.. o ne kadar canlı ve gür durursa bizimde moralimiz yüksek olacaktır. Bize de canlılık aşılayacaktır.

HER SOLUCAN TÜRÜ, GÜBRE HAMMADDESİ ÜRETEN SOLUCAN DEĞİLDİR.
Bu konuda pek çok soru alıyoruz.. doğadan toplanacak her tür solucanla bu iş yapılabilir mi? Asla diyoruz. Çünkü bu tür seçilmiş bir türdür. Tarihin önceki devirlerinde Çin’de fark edilmiş, yakın yüzyıl içinde ise, Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya Bölgesinde tarım üreticileri tarafından benimsenerek kullanılmaya başlamış ve diğer ülkelerde de yaygınlık göstermiştir.

Ancak her solucan gübresi aynı teknikle üretilmemektedir. Daha çok tarlalarda üretimleri mevcuttur. Ancak bu ürünlerde yüksek oranda toprak karıştığı gözlenmektedir. Uluslararası kabul edilmiş ölçütlerdeki değerlere sahip olmadığı gözlenmektedir. Biz Rivo ürünlerini hammaddeden başlayarak yeniden tasarladık. Her eksikliği veya sorunu bir çalışma konusu olarak belirledik ve olması gereken değerlere uygun teknik geliştirdik.

Bu tasarımlarda zamanlamanın bile büyük etkisi ve önemi var. Rivo Organik Solucan gübresi tamamen kapalı alanda, Rivo Hasat makinesi ile üretilmekte yine solucanlar bu makinelerdeki teknelerde kendileri için hazırlanmış ortamlarda barınmaktadır.

Bu teknelerin her birinde ortalama olarak metrekare başına 40 – 50 bin dolayında solucan yaşıyor. Bunlar bizim işçilerimiz. Onlara en iyi biçimde bakıyoruz. Solucanların ortalama yaşam süreleri 4-6 yıl olmasına rağmen bu işte çalışan solucanların ömrü 2,5 – 3 yıl bunun nedenleri üzerine de çalışıyoruz..

Bu yaşam süresi bu türün bir özelliği mi veya buna etki eden başka nedenler mi var?

Bunları da ileride anlayacağımızı umuyoruz. Bu iş bilim teknik ve ticareti iç içe yürüyen bir iş. Bu yüzden halen üniversitelerle işbirliğimiz en ileri düzeyde devam ediyor.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ