Yaş Çay Sezonu Öncesi Bölge Sayl…

AK Parti Rize Milletveki…

Tarımcının bankalara olan borcu?

Covid-19 salgını ile bir…

Polatlı soğanı 81 ile dağıtılaca…

Salgın sürecinde tüketim…

Bakan Pakdemirli; “GÜBRE DESTEĞİ…

T.C. Tarım ve Orman Baka…

COVID 19 Salgını Sonrası Yeni Ne…

T.C.Tarım ve Orman Bakan…

Gübre fiyatlarında artış peraken…

Adapazarı Tarımcılar Oda…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

CHP’li Aygün, AKP’li bakan Pakdemirli’ye ucuz et arzındaki hileli satışı sordu?

CHP Tekirdağ Saylavı İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı Denetmenlerinin tanı koyduğu ucuz et de hileli satışı Meclis gündemine taşıdı.

CHP Tekirdağ Saylavı İlhami Özcan Aygun, TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Önergenin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanmasını istedi. Aygun soru önergesinde, Bakanlık denetmenleri tarafından konulan tanıya göre ucuz et arzında kamunun 100 milyon Türk lirası seviyesinde zarar gördüğünün belgelenmesine rağmen ilgililer hakkında neden soruşturma izni verilmediğinin açıklanmasını istedi. 

Aygun önergesinde, Tarım ve Orman Bakanlığının halkın ucuz ve kaliteli ete ulaşması için her türlü tedbiri almakla sorumlu olduğunu anımsattı ve devamla 2017-2019 yılları arasında uygulanan ucuz et arzı programı kapsamında bazı market ağları ESK’dan aldığı 3 bin ton ucuz eti piyasaya sürmedi dedi.

Aygun, bu kapsamda Bakan Pakdemirli’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi. 

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SORUŞTURMA İZNİNİN VERİLMEDİĞİ SAVI DOĞRU MU?

•Tarım ve Orman Bakanlığı denetmenlerinin kamunun zarara uğratıldığı ve ilgili marketlerin büyük çıkar elde ettiği gerekçesiyle soruşturma açılmasını talep ettiği öğrenilmiştir.

Kamu zararı 100 milyon lira olarak tespit edilmiştir. Ancak Tarım ve Orman Bakanı olarak Özünüzün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruşturma izni vermediği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur?

MARKETLER SORUŞTURMA AÇILMAMASI İÇİN Mİ DÜŞÜK FİYATTAN ET SATTI? 

•Bakan olarak; kamunun zarara uğratıldığı bu konuda soruşturma izni vermek yerine, ilgili marketlerin piyasaya sürmediği 3 bin ton civarındaki eti indirimli satmaya yönettiğiniz iddia edilmektedir. İlgili marketlerin de soruşturma korkusuyla 3 bin ton ete karşılık gelen kıymayı kilosu 34 liradan, kuşbaşını da 37 liradan satmaya başladığı öğrenilmiştir. Soruşturma izni yerine bu formülü neden daha uygun buldunuz?

BAKANLIK NEDEN HİÇ BİR DUYURU YAPMADI?

•İlgili marketlerde kilosu 34 liradan satılan kıyma ile kilosu 37 liradan satılan kuşbaşı için kamuoyuna hiçbir duyuru ve açıklama yapılmaması dikkat çekicidir. Yürüttüğünüz sürecin doğru olduğuna inanıyorsanız ilgili marketlerde satılan ucuz et konusunda nenden duyuru yapmıyorsunuz?

HUKUK SÜRECİ NEDEN İŞLETMİYORSUNUZ?

•Et ve Süt Kurumu’ndan et sağlanan ancak içine başka kaynaklardan hileli et katılan ve bu yöntemle görevi kötüye kullanan firmalara karşı neden hukuk süreci işlettirmiyorsunuz?

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ