COVİD 19, Hububatta ithalatı art…

Türkiye bu yılın ilk 5 ay…

Çiftçiye 651 milyon lira destek …

Bugün saat 18.00 itibariy…

Yaban Keçileri şimdilik kurtuld…

Doğa Koruma ve Milli Park…

İsmail Üzmez "Biz yaşlı yaban ke…

Tarımdan haberler 'de Tar…

Bakan Pakdemirli: ÇKS kayıtları …

Tarım ve Orman Bakanı Bek…

Bayraktar: Üretici ve market fi…

Türkiye Ziraat Odaları Bi…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Yunaklı: “Salgında çiftçiyi gübresiz bırakmadık.”

ISTANBUL- Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş, son yıllarda arka arkaya açıkladığı zararlarla hayal kırıklığına neden olurken, 2020 yılında umutlar yeşerdi. , 2020 yılından umutlu olduklarını belirterek, faizlerin düşmesinden dolayı bunun vergi öncesi kar rakamlarına olumlu yansıdığını dile getirdi. Yumaklı, “3 yıllık aranın ardından yurt içi operasyonlarımızdan net kar elde etme hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Anadolu Ajansına yaptığı değerlendirmede salgın sürecinde çiftçinin her türlü gübre ihtiyacını karşıladıklarını kaydetti. Tarımın devamı için gübre üretiminin stratejik öneminin bilincinde olarak çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini hatırlatan Yumaklı, şunları kaydetti:

“Bu yılın 4 aylık döneminde katı gübre satışımız, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’un üzerinde arttı. Hatta mart sonu itibarıyla katı, sıvı, toz ürünler toplamında şirket tarihinin en yüksek sevkiyat miktarlarına ulaştık.

Üretim etkinliklerimizde ise çalışanın sağlığını korumak amacıyla vardiya sisteminde değişikliğe gittik. Alınan tedbirler sonucunda kapasite kullanım oranı ve üretim miktarımız geçen yılın aynı dönemine göre bir miktar azaldı. Ancak lojistik imkanlarımız ve tedarik planlaması sayesinde, çiftçilerimizin her türlü gübre ihtiyacını karşıladık ve bu kapasitemizi halen korumaktayız.”

Yurt içi satışlarda kazanç hedefi ile çalışıyoruz. 

İbrahim Yumaklı, 2020 yılına dair sene başında oluşturdukları yol haritasındaki hedefleri şu ana kadar koruduklarını belirterek, satış ve üretim aşamasında beklentilerine uygun bir dönem geçirdiklerini anlattı. Yumaklı, “Aldığımız etkin önlemler ve Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisine göre biçimlendirdiği faiz politikası sonucu düşen faizler sayesinde, finansman maliyetlerinde sağlanan düşüşlerin vergi öncesi kar rakamlarımıza olumlu yansımasını beklemekteyiz. Yılın geri kalan döneminde olumsuz bir gelişme yaşanmadığı takdirde, 3 yıllık aranın ardından yurt içi satışlarımızdan net kazanç sağlama hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz.” dedi.

GÜBRETAŞ GÜBREYİ BİLMEYEN KİŞİLER TARAFINDAN YÖNETİLİYOR 

GÜBRETAŞ’ın son yıllarda kur farkı ve faiz giderlerinden kaynaklı finansal zararının yüksek olması dikkat çekiyor. Diğer yandan Gübretaş yönetim kurulu ve Yönetim kadrosunda bitki besleme konusunda uzman gübreyi bilen bir ismin bulunmaması şirketin yönetim anlayışını da ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ