COVİD 19, Hububatta ithalatı art…

Türkiye bu yılın ilk 5 ay…

Çiftçiye 651 milyon lira destek …

Bugün saat 18.00 itibariy…

Yaban Keçileri şimdilik kurtuld…

Doğa Koruma ve Milli Park…

İsmail Üzmez "Biz yaşlı yaban ke…

Tarımdan haberler 'de Tar…

Bakan Pakdemirli: ÇKS kayıtları …

Tarım ve Orman Bakanı Bek…

Bayraktar: Üretici ve market fi…

Türkiye Ziraat Odaları Bi…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Tekrar mı Sahaya Sürülüyor

Tarım Kredi Kooperatiflerinin kritik başkanlıklarında önemli değişiklikler yapıldı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarihinde ilk kez Krediler Daire Başkanlığı ile İnsan Kaynakları Daire Başkanlığına, kurum dışından yapılan atamalar dikkat çekti. Bu uygulama bir kesimce Ulusal tarım politikası adı altında yapılmak istenen  operasyonun suçüstü olması dolayısıyla rafa kaldırılmasına rağmen tezgahın halen sürdüğü ve tarım kredi kooperatifleri bünyesinde yapılan bu atamaların bir anlamı olacağı ileri sürülüyor. Özetle yaşananların Semerat Holding’e hazırlık olduğu konuşuluyor.

ANKARA– Ulusal Tarım Programı, gelen tepkiler üzerine rafa kaldırılırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinde bu hafta içinde yapılan köklü değişiklikler Semerat Holding iddialarını yeniden gündeme getirdi.

Ancak bu değişiklilerin içinde en dikkat çeken ise Tarım Kredi’nin en önemli Başkanlıklarından olan, Krediler Daire Başkanlığı ile İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’na kurumu tanımayan isimlerin atanması oldu. Söz konusu bu iki başkanlığa, Tarım Kredi’nin tarihinde ilk kez dışarından isimler atanmış oldu. Kredi kuruluşu olan Tarım Kredi’de, özellikle Krediler Daire Başkanlığına kurumun geçmişini, tarihini, mevzuatını bilmeyen bir ismin atanması, ‘Semerat Holding’e hazırlık mı yapılıyor?’ eleştirilerini gündeme getirdi.

TARIM KREDİ’DE YAPILAN KRİTİK DEĞİŞİKLİKLER ŞÖYLE ÖZEL KALEM MÜDÜR YARDIMCISI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLDU!

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven, SERA A.Ş’ye Genel Müdür olarak atanırken, yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın özel kalem müdür yardımcısı Mehmet Yener getirildi.

Krediler Daire Başkanı Yahya Altınkaya görevden alınarak Tarım Kredi Holdinge direktör yapıldı. Krediler Daire Başkanlığına ise BDDK’dan Ali Rıza Akpınar getirildi.

Strateji Geliştirme ve Teşkilatlandırma Daire Başkanı Şaban Kırmızı görevden alınarak müfettişliğe gönderildi.

Strateji Geliştirme ve Teşkilatlandırma Daire Başkanlığına, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Fatih Zekeriya Yerlikaya getirildi.

Yerlikaya’dan boşalan İnsan Kaynakları Daire Başkanlığına ise Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın danışmanı Davut Arpa atandı.

Diğer yandan İştirakler Daire Başkanlığı kapatılırken, Abidin Cüneyt Erdoğan müşavirliğe gönderildi.

Ulusal Tarım Projesi adı altında sunulan programın ayrıntıları ne idi:

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tarımda Milli Birlik Projesi” 25 Nisan 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Külliye’de kamuoyuna açıklanacağı bakanlık tarafından duyuruldu.Tarım konusundaki bir çok haberi,projeyi ilk kez kamuoyuna açıklamanın ayrıcalığını bir kez daha yaşıyoruz.Tarımda Milli Birlik Projesi’ni 25 Nisan’dan yapılacak toplantıdan önce açıklıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a geçtiğimiz günlerde sunumu yapılan Tarımda Milli Birlik Projesi ile “Yalın Sistem” uygulamasına geçilecek. Yalın Sistem ile,Türkiye’nin tarımsal yapısı, Tarım ve Orman Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı, tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri(KİT) ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin organizasyon yapısı tümüyle değiştirilecek. Milli Birlik Kooperatifi ve özel sektöründe yüzde 50 ortak olacağı Semerat Holding kurulacak.

Tarımsal yapı kökten değiştiriliyor

Proje ile Türkiye’nin tarımsal yapısı kurumlarıyla birlikte kökten değiştirilecek. “Yalın Sistem” adı altında oluşturulacak yeni yapılanma ile Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı ile Tarım Kredi Kooperatifleri birleştirilerek Milli Birlik Kooperatifi kurulacak. Hisselerinin yüzde 50’sinin özel sektöre ait olacağı Semerat Holding kurulacak.Toprak Mahsulleri Ofisi, Atatürk Orman Çiftliği, Türk Şeker, Çaykur gibi tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri Semerat Holding’in iştiraki yapılacak.

Proje Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Tarımda Milli Birlik Projesi Beştepe’ de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 17 slaytlık bir sunumla anlatıldı. DÜNYA’nın elde ettiği sunuma göre,Tarımda Milli Birlik Projesi ile “Yalın Sistem” uygulamasına geçilecek. Yalın Sistem ile,Türkiye’nin tarımsal yapısı, Tarım ve Orman Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı, tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri(KİT) ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin organizasyon yapısı tümüyle değiştirilecek. Milli Birlik Kooperatifi ve özel sektöründe yüzde 50 ortak olacağı Semerat Holding kurulacak.

Tarımda yapısal reforma ihtiyaç var

“Sağlıklı beslenme temel insan hakkıdır” ilkesinin öne çıkarıldığı projenin sunumunda “Tarımda Milli Birlik Projesi; herkesin sağlıklı beslenmesini makul fiyatlar ve hakkaniyetli bir değer zinciriyle sağlayarak ülkemizin uluslararası alanda rekabetçi bir güç olmasını merkeze alır” bilgisine yer verildi.

Tarımda bütüncül bir perspektifle yapısal reformlara ihtiyaç olduğu vurgulanarak israf,maliyetler,gıda enflasyonu ve adaletsizlik başlığı altında yapılan durum tespiti şöyle: “Tarladan sofraya kadar uzanan ürün değer zincirlerinde yüzde 50’ye varan israf ve verimsizlikler yaşanmaktadır. Ölçek problemi nedeniyle tarımsal maliyetler oldukça yüksektir. Plansızlık ve yetersiz veri nedeniyle gıda fiyatlarında suni dalgalanmalar ve fiyat artışları yaşanmaktadır. Değer zinciri kopuktur.Katma değer hakkaniyetli dağıtılmamaktadır.”

Yeni değer zinciri: Yalın Sistem

Tarımda Milli Birlik Projesi’nde daha önce hiç konuşulmayan, gündemde olmayan yeni bir sistemden söz ediliyor. “Yeni Değer Zincirimiz:Yalın Sistem” başlığı ile anlatılan bu sistem bir piramit şeklinde sunuluyor.

Piramidin en altında çiftçiler,ormancılar ve balıkçılar yer alıyor.

İkinci katmanda Milli Birlik Kooperatifi var. Milli Birlik Kooperatifi’nin oluşumu şöyle ifade ediliyor: “Bakanlık Taşra Teşkilatı ve Tarım Kredi Kooperatifi konsolide edilerek üreticilerin girdileri, toprak/su gibi kaynakları, üretim ve pazarlama ihtiyaçları makro planlama perspektifi ile organize edilecektir.”

Piramidin 3.katmanında ise Yalın Sistem’in “Global Oyuncusu” olarak belirtilen Semerat Holding var. Holding’in işlevi ise şöyle anlatılıyor: “Girdi temini, lojistik, pazarlama ve perakende aşamalarında üreticiden tüketiciye değer zincirini makro ölçekte planlayarak organize edecek ve bu gücünü uluslararası alana taşıyacaktır.”

Piramidin tepesinde ise Dünya Markası yer alıyor. Yalın sistemle, üreticiye dünyadan katma değer transferini hedefleyecek dünya markası yaratılacak.

Yalın Sistemin yapısı

Tarımda Milli Birlik Projesi’nin temelini oluşturan Yalın Sistem’in yapısı 3 ana unsurdan oluşacak. Bunlardan ilki kurulacak olan Semerat Holding, ikincisi Milli Birlik Kooperatifi, Üçüncüsü ise üreticiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan sunumda, Semerat Holding’in yüzde 50 hissesinin (Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever, TK Holding, Kastamonu Entegre, Migros, Borsa vb.)özel sektöre ait olacağı ifade ediliyor.Yüzde 35’i Milli Birlik Kooperatifi’ne ve yüzde 15’inin ise (TMO, Çaykur, Türk Şeker vb.) tarımsal Kamu iktisadi Teşekkülleri’nde olacağı belirtiliyor.

Görevler, kooperatif ile holding arasında paylaştırılacak

Yalın Sistem’de tarımsal değer zincirindeki görevler Milli Birlik Kooperatifi ile Semerat Holding arasında paylaştırılacak. Girdi,üretim ve aracı bölümüne ilişkin görevleri Milli Birlik Kooperatifi, sanayi ve perakende kısmını ise Semerat Holding üstlenecek.

Buna göre Milli Birlik Kooperatifi’nin yapacağı görevler şunlar: Mikro Planlama, Girdi Temini, Kaynak (Toprak, Su vb) Planlama, Birincil Üretim, Teşvik ve Desteklemeler, Finansman, Pazarla İrtibat, Birincil İşleme ve Aracılar, İthalat-İhracat Rejimi.

Emtia ticareti,sanayi ve perakende ana başlığı altında Semerat Holding’in görevleri ise şöyle sıralanıyor: Makro Planlama (Tüketim,Lojistik ve Pazar Planlaması) İleri İşleme,Perakende, Dünya Markası
2023 hedefi 100 milyar dolar hasıla

Yalın Sistem ile tarımda 2023 yılına kadar 100 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde edilmesi hedefleniyor. Bu hedefe ulaşmak için belirlenen kısa,orta ve uzun vade hedefleri ise şöyle:

Kısa Vade Hedefleri

— Yalın Sistem kurulacak
— Veri altyapısı kurulacak
— Sistem planlanabilir hale getirilecek
— Her yıl ilave bir milyon dana
— Her yıl ilave beş milyon koyun

Orta Vade Hedefleri

— Tüm kaynaklar tespit edilecek
— Orta ve uzun vadeli mikro makro planlar yapılacak
— Dünya markası lanse edilecek
— Tarım orman milli geliri yüzde 50 arttırılacak
— 2023’e kadar yüzde 100 kooperatif üyeliği sağlanacak
— Balıkçılıkta ilave 1 milyar dolar ihracat
— Orman gelirinde yüzde 100 artış
— Su Kaynaklarında yüzde 100 etkinlik

Uzun Vade Hedefleri

– Milli Birlik Sistemi uluslararası oyuncu olacak
— Başta İslam dünyası olmak üzere Yalın Sistem dünyaya ihraç edilecek
— Arz açığı olan kategorilerde yurtdışından Yalın Sistem’le ürün temin edilecek
— 2030’da genel bütçeden pay almayan bir bakanlık olacak.

Yalın Sistem ile neler kazanılacak?

Etkinlik: Milli Birlik Kooperatifi’nin teknik uygulama gücüyle üreticiler buluşacak ve her birim kaynağın üretime katkısı artacaktır. Her karış toprak, her damla su üretime kazandırılacaktır.

Büyük Veri ve Planlama: Saha hakimiyetiyle büyük veri elde edilebilecek ve bütüncül bir perspektifle hem üretim hem tüketim tarafı planlanarak kaynak kaybı ve ürün israfının sıfırlanması hedeflenecektir.

Sosyal ve Doğal Sürdürülebilirlik: Kırsal kalkınma ve tarımsal istihdam yerinden yönetilebilecek; doğal kaynakların doğru kullanımı ve gıda arzının kesintisizliği sağlanacaktır.

Hakkaniyetli Katma Değer Paylaşımı:Değer zinciri yeniden yapılandırılacak ve her halka ürettiği katma değer kadar karşılık alacaktır.

Yerinden Yetkin Yönetim:Milli Birlik Kooperatifi’nin mikro uygulama gücü en ücra kaynakları yetkinlikle buluşturacak ve üretime dönüştürecektir.

Tesadüf: Mikro ve makro planlama pazarda arz kaynaklı sürprizleri bitirecektir.

Spekülasyon:Yalın Sistem’de hakkaniyetli katma değer zinciri fiyatların speküle edilmesini önleyecektir.

Manipülasyon: Tohumdan sofraya bütüncül yönetim, stokçuluk ve benzeri arizi hareketleri bitirecektir.

Haksız Kazanç: Tanımlı katma değer zinciri haksız kazançların önüne geçecektir.

Bilgi Eksikliği:Teknik bilgi sahaya inecek, köylüler çiftçiye dönüştürülecek.

 

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ