3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Türkiye’ye toprak analizinde uluslararası yetki

Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Merkezi Araştırma Enstitüsü, FAO tarafından Küresel Toprak Laboratuvarı Ağı’na kabul edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Merkezi Araştırma Enstitüsü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Küresel Toprak Laboratuvarı Ağı’na (GLOSOLAN) kabul edildi.

Geçen yıl oluşturulmasına karar verilen GLOSOLAN’ın yol haritasının belirlenmesi için Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkeden temsilciler bir araya geldi.

FAO’nun belirlediği, “ülkeler adına toprak analizlerinde referans laboratuvar olmak”, “kalite kontrol sistemini işletmek”, “yeterlilik testlerine hem katılmak hem de ülke genelinde yapmak” gibi şartları sağlayan Enstitü, üye ülkelerin uluslararası standartlara uygunluğu belirlenen referans laboratuvarlarının yer aldığı GLOSOLAN sistemine dahil oldu.

GLOSOLAN ile küresel standartların geliştirilmesine yönelik olarak, toprak veri setleri ve bilgi sisteminin entegrasyonuyla, üye olan laboratuvarların performansını güçlendirmek ve kapasitelerini geliştirmek, akreditasyon ve ülkesel standartların diğer laboratuvarlar tarafından da kullanımını teşvik etmek, laboratuvarlar arası uyum için gerekli olan parametreleri tanımlamak amaçlanıyor.

Enstitü Müdürü Aynur Özbahçe, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de şu an toprak analizi yapan 295 yetkili laboratuvar bulunduğunu söyledi.

Bu alanda ülkeler arasındaki iş birliğinin önemli olduğunu dile getiren Özbahçe, “Türkiye’de bir laboratuvarın GLOSOLAN ağına kabul edilmesi, diğerlerinin de standartlarının artmasına katkı sağlayacaktır.” dedi. Özbahçe, analizlerde yapılan küçük hataların bile toprağı ve suyu ağır metal kirliliğine maruz bırakacağına dikkati çekerek, “Laboratuvarlarımızın standartlarının artması hata payını azaltacaktır. Bu sayede, gereksiz gübre kullanımı azalacak, gübre tüketiminin azalmasıyla ülke ekonomisine katkı sağlanacak ve topraklarımız daha uzun ömürlü olacaktır. Ayrıca daha kalite ürün elde edebileceğiz.” diye konuştu.

Tosgeb Derneği Başkanı Rasim Aydın ise gelişmeyi çok önemli bir olay olarak değerlendirdi ve  Ülkemizin en büyük sorunu toprak analizi konusudur. Üreticilerimiz toprak analizi konusunda özendirilmediğinden bilinçsiz gübre kullanımı ile var olan mikro organizmalara ciddi zararlar verilmiştir. Topraklarımız kirletilmiştir. Bu yüzden ülkemizin tarımsal üretimi kırsal  kalkınmada tamamen çöktü. Laboratuvarlarımız talep yoksunluğu yüzünden işlerini istenilen seviyede geliştiremiyor. Çünkü laboratuvar kurmak ve geliştirmek pahalı bir teknolojidir. Bu yüzden teknolojilerini istenilen seviyede yenileyemiyorlar.  Teknoloji geliştirmek için arge paylarımız çok yetersiz. Ülkemizde hiçbir girişim yapılamıyor. Bu sorun ortada dururken Diyanet İşleri başkanlığı için harcanan para bir hesaplamaya göre  7 bakanlığın bütçesinden bile fazla. Bu hatalı programdan vazgeçilmediği sürece yine de eksik kalmaya dünyadan geri kalmaya devam edeceğiz. Uluslararası alanda Türk laboratuvarlarının bütünleşik hale gelmesi bir gelişmişlik sağlayacaktır.Böylelikle laboratuvarlarımızın  standartlara yükseltilmiş olacak ve hata payları dahada düşecektir. Ancak sürdürülebilirlikte önemlidir. Laboratuvarlarımız istenilen talebe ulaşamaz ise, gelişmiş teknik kullanmanın maliyetini karşılamak için daha az sayıdaki müşteriye daha pahalı hizmet sunmak zorunda kalacaktır. Bu da analize özenen tarlacılarımızı bile caydırmaya yetecektir. Şimdi Başta ülkemizin Tarım Bakanlığı olmak üzere, biz ve yine bizim gibi toprağa adanmış STÖ ler tarlacılarımızın bilgilendirilmesi için seferber olmalı ve bu durumu üreticilerimize iyi anlatmalıdır. Toprağının tanıyan toplum gelişmiş toplumdur. Doğa ile konuşan toplum aydın toplumdur” dedi.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ