3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Türkiye ile Tunus zeytincilik sektöründe işbirliği kararı aldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye’ye getirilen Tunus Tarım Bakanlığı yetkilileri ve üreticilerden oluşan 10 kişilik heyet Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinasyonunda Ege bölgesinde…

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından  Türkiye’ye getirilen  Tunus Tarım Bakanlığı yetkilileri ve üreticilerden oluşan 10 kişilik heyet Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinasyonunda  Ege bölgesinde çeşitli incelemelerde bulundu.

Zeytinyağı üretiminde  Avrupa Birliği ülkeleri konumunda bulunan  İspanya,  İtalya ve  Yunanistan’dan sonra dünyanın en fazla zeytinyağı üreten iki ülkesi olan  Türkiye ile  Tunus zeytincilik sektöründe işbirliği kararı aldı.

Tunus heyeti ziyaretin ilk durağında, 100 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren ve 22.318 üreticiyi bünyesinde barındıran TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ni ziyaret ederek birliğin yapısı ve işleyişi hakkında bilgi aldı. Daha sonra heyet üyeleri  Ege İhracatçılar Birliğini ziyaret ederek,  Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Heyet üyeleri burada iki ülke arasında işbirliğinin ne şekilde sağlanabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundular.

EZZİB Başkanı Er konuşmasında  Türkiye ve  Tunus’un dünya zeytin ve zeytinyağı üretiminin yüzde 15’ini karşıladığını ifade ederek, dost ve kardeş ülke  Tunus’un zeytin üreticileri ve ihracatçılarıyla işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi. Başkan Er, zeytin ağacının her yıl aynı seviyede ürün vermediğini, iki ülkenin işbirliği yaparak ihraç pazarlarındaki konumlarını güçlü tutabilecekleri hususuna dikkat çekti.Türkiye’de, son 12 yılda zeytin ağacı varlığının 90 milyondan 170 milyona çıktığı bilgisini paylaşan Başkan Er,”Yeni dikilen ağaçlarımızın da ürün vermesiyle birlikte 2023 yılında 1.2 milyon ton sofralık zeytin, 650 bin ton da zeytinyağı üretmeyi hedefliyoruz. Böylece, en fazla sofralık zeytin ihraç eden ülke olurken zeytinyağında da ikinci ülke durumuna geleceğiz” dedi.

Zeytincilik Sektörü  Tunus’ta Çok Önemli

Zeytin sektörünün  Tunus’ta önemli bir rol oynadığını belirten  Tunus Tarımsal Kalkınma Bölge Ofisi, Bitki Üretim Birimi Müdür Yardımcısı Ouled Seghaier Majid, zeytinciliği daha ileri taşımak istediklerini, halihazırda bulunan toplam 6 milyon hektarlık arazilerinde 86 milyon zeytin ağacı varlığına sahip olduklarını ifade etti.

Zeytin üretiminde  Türkiye’den sonra dördüncü olduklarını, son 10 yılda ortalama yıllık 180 bin ton zeytinyağı ürettiklerini dile getiren Majid,  Tunus’ta 300 civarı zeytinyağı ihracatçı firma olduğunu, dünya genelinde ihracatçılarla işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Majid, işbirliklerinin Türk ihracatçılarla olmasına büyük önem verdiklerini, iki ülke arasında işbirliği yapıldığı takdirde daha katma değerli ihracat yapmanın yolunu birlikte bulabileceklerini dile getirdi.

Ziyaretin sonraki aşamalarında Tunuslu heyete  İzmir,  Aydın ve  Balıkesir’de bulunan zeytin ve zeytinyağı üretim tesisi ile makine imalatçıları tanıtılarak  Türkiye’nin bu alandaki tecrübelerinden istifade etme ve yeni geliştirilmiş makinaları inceleme imkanını sunuldu. İki ülke arasında zeytincilik alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi,özellikle  Tunus’ta kooperatifçilik alanında üst birliklerin henüz oluşturulamamış olmasından dolayı  Türkiye’nin bu alandaki tecrübelerinin  Tunus’a aktarılması amacıyla sonraki ziyaretin  Tunus’ta gerçekleştirilmesinin faydalı olacağı kararlaştırıldı.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ