Ziraat Odası varsa Çiftçinin par…

Türkiye Ziraat Odaları Bi…

Cumhurbaşkanı açıkladı: Su yasas…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyi…

Norveçli ve Kanadalılar Tekirdağ…

Norveçli ve Kanadalı firm…

Rusya tonlarca domatesi Türkiye'…

Rusya içinde canlı kurtçu…

Toros ve Altaca'da sonunda – org…

Toros Gübre ve Altaca Hol…

Niğde, 'Patates Araştırma Enstit…

Niğde Patates Araştırma E…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Tümer: “Tarım İşçilerine Kamp Alanı Oluşturulmalı”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye‘nin her kazanımında çiftçinin ve tarım işçisinin hakkı olduğunu söyledi.

Tümer, CHP İl Başkanı Ayhan Barut ve CHP Yüreğir İlçe Başkanı İsmet Yüksel’le birlikteYüreğir‘e bağlı Yunusoğlu, Doğankent, Solalklı, Kadıköy ve Çalganlı mahallelerindeki tarım işçilerini ziyaret etti.

Tarlada çalışan çocukların ve gençlerin sarı sıcağın altında bin bir emekle küçük miktarlarda para kazanabildiğini dile getiren Tümer, ülke için fedakarca çalışan, alın terinin karşılığını alamamasına rağmen yine de sabreden ve üretmeyi sürdüren çiftçinin ürününün para etmemesi nedeniyle tarım işçilerinin de çok zor günler geçirdiğini, sosyal güvenceden yoksun olduğunu ifade etti.

Barındıkları çadırlarda elektrik, kanalizasyon ve su sorunu yaşadıklarını dile getiren işçiler için çağrıda bulunan Tümer, memleketlerinden ayrı düşerek Adana‘ya çalışmaya gelen işçilerin yanı sıra Adana‘da ikamet eden tarım işçilerinin derme çatma mekanlarda, elektriksiz ve susuz yaşamaya mahkum olmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Tümer, okul çağındaki çocukların da okullarından ayrı kaldığını, ekonomik mücadeleye dahil olduğunu dile getirdi. Tarım işçisi ailelerin okul çağındaki çocuklarının okulların uzakolmasından dolayı kışın çamur yaz aylarında toz-topraklı yollardan uzun süre yürüyerek okula gitmek zorunda kaldıklarını çoğu zaman da olumsuz şartlar nedeniyle okula gidemediklerini ifade etti.

Saatlerce çalışmanın bedeli olarak günde en fazla 40 lira kazanabilen işçilerin sesine kulak verilmesini isteyen Tümer, “Kaymakamlıklar, Kızılay ve Adana Valiliği eliyle işçilerimizin insani talepleri yerine getirilmeli. Aileler için kalıcı kamp alanları oluşturulmalı. Barındıkları çadırlara elektrik, içme ve temizlik için su temin edilmeli. Ayrıca tarım işçilerinin çocuklarının eğitim-öğretime devam etmesi için olanaklar artırılmalı” diye

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ