3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

TOSGEB’in başkanı Rasim Aydın oldu.

Türkiyedeki Solucan Gübresi üreticileri Tosgeb adı altında örgütlendi.
7 Ocak 2017 günü yapılan kurultayda Rasim Aydın Tosgeb’in kurucu başkanı oldu.

ISTANBUL –  Sirkeci’deki Legacy Ottoman  da yapılan kurultaya yoğun kar yağışına rağmen Türkiye’nin 4 bir yanından katılımlar oldu. Sözleşme  üzerindeki çalışmalar ve  kuruluş kararı için  düzenlenen çalıştay akşama kadar sürdü. Tosgeb derneğinin kuruluşu ile birlikte kimlik kazanan Solucan Gübresi iş kesiminin yakın zamanda önemli aşamalar kaydetmesi bekleniyor. Organik Solucan Gübresinin bir iş kesimine dönüşmesinin temelinde gıdalardaki yapay müdahalelerin insan sağlığını bozduğuna dair savlar yatıyor. Son yıllarda gıdaların sağlıksızlığından şikayetçi olan tüketici kesimin talebi organik gıdaya yöneldi. Organik gıdaya olan talebin artması, Organik gübrelere olan talebi de belli bir ölçüde artırdı.

Solucan Gübresi, tamamen organik bir toprak düzenleyici. Çoraklaşan topraklar verildiğinde toprakta yeniden bir organik yaşam başlatıyor ve toprağı düzenliyor. Böylelikle kimyasal gübrelerin topraktaki yan etkilerini ortadan kaldırdığı gibi, bitki beslenimine de katkı sunuyor.

Solucan gübresi bu özelliği ile önemli verim artışına da neden oluyor.

Solucan bokundan elde edilmesinden dolayı solucanı besleyecek yemin hazırlanmasından ambalajlanmış ürüne kadar diğer organik gübre türlerine göre farklı iş yöntemi ile elde ediliyor. Toplumsal medya kaynaklarındaki guruplara bakılırsa bu iş kesiminde doğrudan üretici olmasa bile 5000 dolayında kişinin ilgisi olduğu gözleniyor.

Ancak bu kesimlerin doğru yönlendirilmesi ve bu hiç bilinmeyen iş kesiminin sağlıklı yapılanması için nitelikli bilgi ve rehberlik ihtiyacı var. Eğer Solucan gübresi üreticileri nitelikli bilgiye erişerek ve bu bilgiyi kullanarak hammadde kaynağından itibaren, atık toplama, yem hazırlama, solucanların beslenmesi ve çıkardığı bokları işleyerek gübreye dönüştürüp, ambalajlı ürün olarak tüketiciye ulaştırılması süreçlerini sağlıklı tasarlayamaz ve dolandırıcıların bu alanda iş yaparak tarımsal üretim yapanları dolandırmasına izin verirse bu iş kesimi doğduğu gibi yok olacaktır ve Türkiye önemli bir potansiyelini daha ziyan etmiş olacaktır

‘Gübre İşkolu’ içinde yer alan ‘Organik Solucan Gübresi İş Kesimi’nin hak ettiği yere ulaşmasını sağlamak için bu işi dürüstçe yapacak bireysel çabaya ihtiyaç var. Çünkü bakanlığın pazardaki tüm bu tür ürünleri denetleyecek bir alt yapısı yok. Tüketici ise bazen ambalajdaki yazıya bakarak yanılabiliyor. Çünkü hileciler gerçekten sınır tanımıyor ve bakanlığın etiketini bile izinsiz biçimde ambalajlara basıp sanki onaylı ürünmüş gibi Pazar da rekabet eden ürünler olduğu iddia ediliyor.

Peki tüketici kime güvenecek. Hangi ürünün gerçekte lisansı ve denetlenmiş ürün olduğunu hangisinin sahte olduğunu nasıl anlayacak. Buna bir bakışta olanak yok. Çünkü ürün organik niteliklere sahip bir toprak olarak ambalajlanıyor. Bu durum ürüne hile karıştırmak isteyenlerin işini kolaylaştırıyor.

Ürün açık gözle anlaşılamadığından orman toprağını bile ambalaja koyup solucan gübresi diye satanların olduğu iddia ediliyor. Bunu söyleyende ülkemizin seçkin bazı laboratuvarları.. kendilerine gelen ürünlerin analizinde bu gerçekle yüzleştiklerini söylüyorlar. İşte ülkemizin lisanslı solucan gübresi üreticileri pazardaki bu başı boşluğu önlemek için harekete geçtiler ve Rasim Aydın ‘ın çağrısına uyarak, İstanbul merkezli bir örgüt kurmak için hazırlandılar.

Derneğin kurucu başkanı Rasim Aydın, Bu örgütlenmenin bir zorunluluk olarak ortaya çıktığını eğer ciddi tedbirler alınmaz ise, sahtecilerin belli bir zaman içinde pazarı yok edebileceğini ileri sürdü.

Türkiye’nin istatistik verilerine göre yıllık gübre kullanım miktarı ortalama 6 milyon ton. Bu neredeyse tamamen kimyasal nitelikli ürünler. Kimyasal gübreler ithal kaynaklardan elde ediliyor. Bunun için ülke kaynaklarının önemli bir bölümü kullanılıyor. Büyük bir para dışarıya aktarılmak zorunda kalıyor. Kimyasal gübrenin bu kadar yaygın kullanım alanı olmasına rağmen Organik gübre iş kolunda devasa şirketler henüz yok. Organik solucan gübresi ile ilgili Türkiye’de henüz yeterli sayıda lisanslı üretici de yok. Bu işin önder kuruluşları Riverm Limited ve Ekosolfarm olarak biliniyor.

River’in aynı zamanda kendi geliştirdiği hasat sistemi var. Bu sistem solucanların tarlalarda değil, kapalı ortamda yatak olarak anılan tekne düzeninde barınmasını ve beslenimini sağlamaya yönelik tasarlanmış. Bu ünitelerde barınan solucanlar ortamda uygun iklim yaratılarak burada barındırılıyorlar ve özel hazırlanmış yem verilerek beslenip boklarını yine bu teknelere bırakıyorlar. Ortalama 6 ay süre ile burada beslenen solucanlar tekneleri hammadde ile doldurduklarında bir başka üniteye alınarak elde edilen ürün organik gübre koşullarında işlenerek ambalajlı ürün haline getiriliyor ve tüketiciye sunuluyor. Türkiye deki girişimciler de Riverm’in hasat sistemini tercih ediyorlar.

Riverm Limited solucan gübresi üreticisi olmanın yanında ayrıca solucan gübresi üretimi yapan tesis kurma kapasitesine de sahip, Aynı biçimde solucanlar için yatak üreten başka şirketlerde var. Türkiye’nin bu yeni iş kesimi için kendi teknolojisini geliştirmiş olması solucan gübresi üretiminin geleceği hakkında umutlu olmamızı sağlıyor.

Tosgeb derneği bu işin geleceğini umut bağlamış üreticilerin sorunları daha hızlı çözmek için başlattığı bir girişimin sonucunda doğdu. Kurucular kurultayını tamamlayarak amaçlar konusunda uzlaşmaya varıldı. Tosgeb birkaç gün içinde de yasal konum elde edecek.

Derneğin kurucu başkanı Rasim Aydın, Tosgeb’in başlangıçta Türkiye’de ilerleyen zamanda geniş ekilebilir topraklara sahip Asya bozkırlarındaki Türk ülkelerinde etkin olmak için yapılandığını ifade etti. Bu yüzden derneğin kuruluş için yapılanırken, doğrudan Türk adı ile düzenlendiğini adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’deki konumunu güçlendirdikten sonra diğer Türk ülkelerini de kapsamına alacağını söyledi.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ