1. Solucan Gübresi Üreticileri Z…

Türkiye'nin yedi farklı b…

Yapay zekayla cep kamerası göz o…

Engelliler de teknolojini…

Güven sağlandı iyileşme başladı

Akbank, bu yıl finans kur…

Katar’ın kararı Türkiye için fır…

Önümüzdeki dönemde Rusya-…

Menemen nasıl yapılır?

[[HD_2094946]] Menemen h…

Evde çökelek nasıl yapılır?

Evinizde doğal malzemeler…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

TOSGEB Derneği yasal olarak kuruldu!

Son yılların popüler konuları arasın giren solucan gübresi üretimi yeni bir boyuta taşındı. Türkiye genelindeki solucan gübresi üreticileri TOSGEB adı altında yasal dernek kurdular.

Haber: Nergis Davidova

İSTANBUL – Türkiye’de son yıllarda kamu oyunun ilgisini çeken solucan gübresi üreticileri bu alandaki hukuk eksikliğini gidermek ve iş kesimini kurumsallaştırmak için örgütlenme kararı almıştı. 7ocak tarihinde İstanbul’da düzenlenen kurultayda bu yeni iş kesiminin yaşadığı sorunlar bir bir irdelenmiş, kurultay sonunda sorunların çözümü için birlik halinde hareket etmenin gereğine değinilmiştir.

Aradan geçen süre içerisinde Rasim Aydın başkanlığında sürdürülen çalışmalar tamamlanarak önceki gün yasal başvuru İstanbul dernekler masasına yapıldı. Denetimlerden sonra ‘TOSGEB-Solucan Gübresi Üreticiler Birliği’ adı altında yasal konum elde edildi. Derneğin kuruluşundan sonra Tarımvizyon dergisinin sorularını yanıtlayan Rasim Aydın:

‘Solucan Gübresi şuanda popüler bir iş kesimi konumuna geldi. Bunun nedeni Topraklarımızdaki çoraklaşmanın yarattığı verimsizliktir. Bu durum tohum konusunda yaşanan GDO’lu ürün tartışmaları ile zirveye tırmanan baskının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Özellikle ağır metalin çoraklaşan topraktan bitkiye geçmesi ve bu yolla ileride insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşması riski özellikle organik gübre üreticilerini özelde ise solucan gübresi üreticilerini daha büyük sorumluluk almaya itiyor. Biz solucan gübresi üreticileri olarak bu iş kesiminin gelişmesine adandık. Kısa süre içerisinde bilim kurulumuzun önderliği ile hammaddeden son ürüne kadar tüm iş süreçlerini tanımlayacağız ve olması gereken temel ölçütleri belirleyeceğiz. Ardından dönüp tüm üreticilerimizin bu ölçütlere uygun üretim yapması için rehberlik edeceğiz. Böylelikle Tarım Bakanlığımız da lisans başvurularını değerlendirirken daha rahat ve güvenle hareket edecek’ dedi.

 

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ