3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Tosgeb Derneği Başkanlığına Rasim Aydın seçildi.

Tosgeb Derneği, birinci olağan kurultayını Ankara Tandoğan yöresindeki Etap Altınel otelde gerçekleştirdi. Kurultayda yönetim kurulu başkanlığına Rasim Aydın seçildi. Kurultayda tüm üyelerin oyunu alarak seçilen Rasim Aydın derneğin ‘Bilim Kurulu’nu oluşturmak üzere Operatör Dr. Cezmi Saday’ı Bilim kurulu eşgüdüm yönetmenliği görevine atadı. Bundan sonra Tosgeb Derneği’nin Bilim kuruluna Operatör Dr. Cezmi Saday Başkanlık edecek.

ANKARA – Türkiye’deki Solucan Gübresi üreticilerini örgütleyerek bir araya getiren Tosgeb Derneği birinci olağan kurultayını önceki gün Ankara’daki Etap Altınel hotelde gerçekleştirdi. Kurultayda derneği iki yıl süresince yürütecek yönetim kurulu, denetim kurulu ve yönetim kurulu başkanı seçimi yapıldı.

Böylelikle Rasim Aydın üyelerinin tümünün oylarını alarak Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği – Tosgeb’in yönetim kurulu başkanı seçildi.

Kurultay birinci gün divan kurulunun oluşturulmasıyla açıldı. Açılışın ardından ülkemizin kuruluşuna giden süreçte şehit olanlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra İstiklal Marşı’mız okunarak gündeme geçildi.

Gündemin birinci bölümünde yoklama yapılarak katılımcılar tespit edildi ve ardından yönetim kurulu seçimlerine geçildi. Kurultayda yönetim kurulu asil üyeliklerine Antropolog Rasim Aydın, girişimci ve yatırımcı İbrahim Doğuş, yatırımcı Ahmet Nedanlı, Ziraat Mühendisi ve girişimci Selçuk Zoroğlu, Solucan Gübresi ticaretçisi ve yüklenici Nazan Özdoğan seçildi. Yedek üyeliklere ise, Göğüs hastalıkları uzmanı ve operatör Prof. Dr. Kamil Kaynak, solucan gübresi üreticisi Emre Yıldırım, işletmeci Zihni Güler. Girişimci ve yatırımcı Kriminolog Furkan Batur Kulaksızoğlu, Solucan Gübresi üreticisi ve ticaretçisi Rafael Toledo seçildiler.

Derneğin denetim kuruluna ise Yeditepe Üniversitesinden Mikrobiyoloji alanında çalışan Prof Dr. Metin Turan, Operatör Dr. Cezmi Saday ve Sayman Hüseyin Dulay seçildiler. Tosgeb Derneğinin Yedek üyeliklere ise TRT Avaz program sunucularından Nargiza Davydova, Tarım Mühendisi Tahir Şafak İncedal ve Solucan Gübresi üreticisi ve yatırımcı Ümit Karanfil seçildiler.

Yönetim kurulu üyeliklerini seçiminden sonra divan başkanlığından yetki alan yönetim kurulu ilk toplantısını gerçekleştirerek derneğin bilim kurulunu oluşturması için Operatör Dr. Cezmi Saday’ı Bilim Kurulu Eşgüdüm Yönetmenliğine atandı. Operatör Dr. Cezmi Saday 19 Mart 2017 günü bilim kurulunun ilk çalıştayını gerçekleştirdi.

Kurulun ilk çalıştayına Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyo-mühendislik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Turan, Namık Kemal Üniversitesi – Ziraat Fakültesi Zeoteknik Beceri Bölümü öğretim üyesi Prof Dr. Alper Önenç, Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Bügem de kurul üyesi Doç Dr. Bayan Hikmet Turan, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Selçuk Göçmez, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma, Fitopatoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Kotan, Cumhuriyet Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Beceri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Uğur Tutar ve Namık Kemal Üniversitesi – Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Beceri bölümü Yrd. Doç. Dr. Korkmaz Bellitürk katıldılar.

Çalıştaya T.C. Tarım Bakanlığı Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Metin Kaycıoğlu’da katılarak Solucan Gübresi üreticilerine yönelik bir konuşma yaptı. Kaycıoğlu konuşmasında Tarım bakanı, başbakan ve cumhurbaşkanının organik gübrelerin kullanımına yönelik ciddi bir eğilim gösterdiklerini bildirerek, bu alandaki üretimin ve Pazar disiplinin sağlanması için daha sıkı çalışmaya ihtiyaç olduğunu bu alandaki üreticilerin disiplin altına alınması için Tosgeb derneğinin çok önemli işler yapacağına inandığını ifade etti. Üreticilerin hazırlıksız olarak çeşitli sorunlar için bakanlığa gelmek yerine Tosgeb derneğinden destek alarak eksiklerini tamamlamalarını ve bu iş kesimindeki sorunların Dernek üzerinden düzenlenmiş bilgilerle bakanlığa aktarılmasının sorunların çözümünde lokomotif olacağını söyledi.

Kurultaya büyük önem veren bakanlık solucan gübresi üreticilerinin lisans sorunlarının çözümü için ilgili dairelerde birer masa oluşturdu. Bu kapsamda Bitki Besleme Dairesi bünyesindeki Bitkisel Üretim Genel Yönetmenliği – BÜGEM’den Ziraat Mühendisi İrfan Önal, Kanatlılar ve Küçük Evciller Dairesi HAYGEM bünyesindeki Omurgasızlar masasından Ziraat Mühendisi Gönül Öztürk, Gıda Kontrol Dairesi bünyesindeki Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı bölümünden Veteriner Durmuş Kahveci kurultaya gözlemci olarak katılarak üreticilerin sorunlarını dinlediler.

 

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ