Genometik İnek ne demek?

Son günlerde Tarım ve Hay…

Gurme Sucukları meğer domuz etin…

T.C. Tarım ve Orman Bakan…

Süt üreticileri belediye tabelas…

Konya'nın Derebucak B…

Soyer, yangının yaralarını soluc…

İzmir Büyükşehir Belediye…

GKYB Başkanı Türkman, hizmetleri…

Gaziantep Koyun Keçi Yeti…

Tarım Danışma Kurulu Toplantısın…

Tarım Emekçisi İlkem Umut…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

TMO’nun 500 bin ton buğday ithal öngörüsü tartışma yarattı.

Bakanlıktan ithal buğday açıklaması: Ortada ithal edilmiş bir ürün yok, biz üretimin artırılmasına çalışıyoruz. Buğday Raporu önümüzdeki sezon için bir öngörüdür.

Tarım ve Orman Bakanlığı, buğday ekim alanının genişleyeceği öngörüsüyle TMO’nun artırılan buğday ithalat kotasının bir çelişki oluşturmadığını belirterek, “Buğday üretim alanı artışı öngörüsü ile gerektiğinde kullanılacak olan ithalat yetkisi aynı üretim sezonunu kapsamamaktadır” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, TMO’nun buğday ithalat kotasının artırılmasıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kimi basın yayın organlarında ‘‘Sıfır gümrükle 500 bin ton daha buğday ithal edilebilecek’’ başlığıyla yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Habere konu olan, Ürün Takip Masaları’nın hazırladığı Buğday Raporu’nda önümüzdeki sezon için bir öngörü yapılmış olup, buğday ekim alanlarında bir artış beklendiği ifade edilmiştir. Bu kapsamda buğday ekim alanlarının artması beklenirken, buğday ithalatı neden yapılıyor diye sormak gerçeklikten uzak bir yaklaşımdır.

Piyasa düzenleyici konumda olan TMO’nun ithalat kotasındaki 500 bin tonluk artış mevsimsel dalgalanmalara karşı kullanılmak üzere tahsis edilmiştir.

Haberlerde çelişki olarak belirtilen üretim alanı artışı öngörüsü ile gerektiğinde kullanılacak olan ithalat yetkisi aynı üretim sezonunu kapsamamaktadır. Aynı zamanda ithalata kota verilmesi kesin ithalat yapılacak anlamını taşımamaktadır, tedbir amaçlı alınan bir karardır.

Nitekim ülkemizde buğday üretimi kendi ihtiyacımıza yetecek düzeydedir. TÜİK verilerine göre ortalama buğday üretimimiz 20,5 milyon ton olup, tüketimimiz ise 18,2 milyon tondur.

Söz konusu ithalatlar, “Mamul Madde İhracatına Yönelik” olarak yapılmaktadır.

Ülkemiz, dünyada un ihracatında 1.sırada, makarna ihracatında ise 2. sıradadır. Son 18 yılda ülkemiz, 59 milyon ton buğday ithalatına karşılık, 73 milyon ton Buğday karşılığı mamul maddeyi (Un, makarna, bulgur, irmik, bisküvi ) 165 ülkeye ihraç etmiştir.

Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere ülkemiz bu konuda net İhracatçı ülke konumunda olup ihracatımız, ithalatımızdan 12 milyar dolar fazladır.

TMO’ya verilen ithalat yetkileri genel bir yetki olup gerekli değerlendirmeler en hassas şekilde yapılarak, ihtiyaç duyulması halinde kullanılmaktadır.

Hiçbir şekilde üreticilerimizin mağduriyetine sebep olmayacak, aksine piyasa fiyat istikrarı için ihtiyaç halinde kullanılabilecektir.

İthalat yetkisinin hasat sezonunda kullanılması söz konusu değildir.

Asla üretici mağduriyetine sebebiyet verilmemektedir.

Esas olan piyasa fiyat istikrarıdır, istikrarlı bir piyasada üretici de tüketici de korunmuş olacaktır.

Netice itibarıyla üretici, sanayici ve tüketici gibi geniş bir yelpazeyi dolayısıyla toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren bu tür konularda haber yapılırken basın mensuplarımızın daha hassas davranmaları ve Bakanlığımızdan konu ile alakalı bilgi almaları kamuoyunun doğru aydınlatılması açısından büyük önem arz etmektedir”

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ