Bayraktar: Üretici ve market fi…

Türkiye Ziraat Odaları Bi…

Yerel Tohum Derneği Artvin Buğda…

Artvin'de tarımın canland…

Bakan Pakdemirli: " Ceylanpınar'…

Tarım ve Orman Bakanı Bek…

Türkiye, Çin'e Süt Satacak!!!

Ticaret Bakanı Ruhsan Pek…

Adana Saylavı Barut: " Tarım Bak…

CHP Adana Saylavı Ayhan B…

Yunaklı: "Salgında çiftçiyi gübr…

ISTANBUL- Tarım Kredi Koo…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Tavuk eti fiyatını artıran 3 neden (!)

Son dönemde fiyatı en çok artan ürünlerden birisi de tavuk eti. Tavuk etindeki fiyat artışı yıl başından bu yana bazı ürünlerde yüzde 100’ü aştı.

Fiyat artışının temel 3 nedeni var. Birincisi yem başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki artış. İkincisi kırmızı et yerine tavuk etine olan talebin yükselmesi. Üçüncü neden ise, marketlerin denetlenmeyen, önlenemeyen yüksek kâr hırsı.

Tavuk yetiştiriciliğinde maliyetin yaklaşık yüzde 70’ini yem oluşturuyor. Yem hammaddeleri ise ithal ediliyor. Özellikle tavuk yeminde en çok kullanılan girdilerden biri olan soyada yüzde 96 dışa bağımlı olan Türkiye, fiyat artışını kontrol edemiyor. Döviz arttıkça soyanın,yemin fiyatı artıyor.

Son yıllarda fiyatı düşürme bahanesiyle yapılan yoğun ithalata rağmen kırmızı et fiyatının beyaz ete göre yüksek olması nedeniyle tüketici beyaz ete yöneldi. Kurban Bayramı döneminde yaygın olarak görülen şarbon hastalığı nedeniyle kırmızı et tüketimi azalırken tüketici bunun yerine tavuk eti tüketmeye başladı. Yüksek talep nedeniyle fiyat yükseldi. Ayrıca bir çok üründe olduğu gibi tavuk etinde de fiyatın yükselmesinde yaygın marketlerin yüksek kar marjı etkili oldu.

Özetle domateste,tavukta ve diğer bir çok gıda ürününde fiyatlar artıyor. Fiyat artışının bir çok nedeni var. Dışa bağımlılık,üretim sorunları,iklim değişikliği, marketlerin yüksek kar marjı ve daha bir çok neden sayılabilir. En az sorumluluğu olan çiftçiyi suçlayarak gıda fiyatları düşürülemez.

Bu işte iki mağdur var biri üreten çiftçi,diğeri tüketici.Üreticide ucuz, tüketicide pahalı bir piyasa oluştu. Bunun değiştirilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ