3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Riverm’den yeni bir ürün Solucan Gübresi Çayı Makinesi

Katı nitelikli 7,8 kilo solucan gübresi kullanarak 850 litre sıvı solucan gübresi çayı üretmek artık olanaklı. Riverm Limited tarafından geliştirilen RCX-1 adlı makine sayesinde tarımcılar kendi tarlaları için ihtiyaç duyulan çayı kendileri üretebilecekler. Hem de bunu küçük bir yatırımla gerçekleştirecekler.

İSTANBUL – Solucan gübresi üretiminde her gün yeni ve önemli gelişmeleri öğreniyoruz. Ülkemiz tarımı için umut ışığı olan organik gübre üretimindeki bu gelişmelere bir yenisi daha eklendi. RCX-1’i yakından görmek ve tanımak için  Riverm Limited Ziraat Mühendisi Özlem Akyol’den bilgiler aldık. Akyol’un verdiği bilgilere bakılırsa, Solucan Gübresi Çayını üreten RCX-1 çiftçilere bireysel üretim olanağı sağladığından kısa sürede yaygınlık gösterecek ve pazarın önderi olacak.

Sayın Akyol, Riverm Limited olarak organik tarımsal üretim için yenilikler sunuyorsunuz. Bu yeniliklerden biri de Solucan Gübresi Çayı olarak anılan sıvıyı üretmek için RCX-1 adlı bir makineyi pazara sunduğunuzdur. Organikçiler için bu ürünü daha yakından tanımak istiyoruz.

SORU : Solucan Gübresi Çayı nedir?

YANIT : Solucan Gübresi Çayı, katı solucan gübresi içerisindeki enzimler, aminoasitler; azot, amonyum, nitrat tamamlayıcı bakteriler, fosfor ve potasyumu hareketli hale getiren bakteriler, suda çözünen bitki besin elementleri ve yararlı 02- 5 mm çapındaki mikroskobik canlılar gibi etkenlerin arı suya aktarılmasıyla elde edilen toprak düzenleyici ve aynı zamanda bitki besleyici gübredir.

SORU : Türkiye’deki geçmişi nedir?

YANIT :Dünya’ya baktığımızda hobi olarak Michigan’da 1972 yılında bir biyoloji öğretmeni tarafından başlatılmıştır. Ancak ülkemizde 1990’larda yine hobi olarak başlayıp 2000’lerin başlarında yayılmaya başlamıştır. Şu gün itibariyle binlerce üretici bu işi yapmaktadır ancak 11 lisanslı üretici var.

SORU : Bizlere Riverm Limited tarafından yeni üretilmeye başlayan RCX-1 makinesi hakkında bilgi verir misiniz?

YANIT :Açılımı RİVO’S COMPOST XTRACTOR olan Rivo Teknik Bölümü tarafından Solucan Gübresi Çay’ı üretim üzere geliştirdiği makinadır. Bildiğiniz üzere bir yararlı mikro-organizmaların sayısı ve çeşitliliği tamamen kullanılan solucan gübresinin kalitesine bağlıdır ancak kullanılan çay makinesinin kalitesi solucan gübresinin kalitesi kadar önemlidir. Biz çiftçilerimizin rahatlıkla kullanabileceği doğrudan bir makina tasarladık. Bu makinamızın özellikleri şunlardır:

RCX-1 Makinesi yüksek kalite paslanmaz çelikten yapısı ile uzun süreli ticari kullanımlar için uygundur, iş gücü gerektirmez ve bir kişinin tüm prosesi tek başına rahatlıkla gerçekleştirebilir. Dayanıklı yapısı ve motoru sayesinde 7/24 çalışması için tasarlanmıştır, elektrik sistemi şehir elektriğine uygun olarak tasarlanmıştır ve her yerde kullanılabilir özellikte. Paletli yapısı sayesinde taşınması kolaydır, mevcut olan sistemler arasında en gelişmiş sistemdir, maksimum verimlilik için tasarlanmıştır. 850 Litre Solucan Gübresi Çay’ı üretmek için 7,8 kilo solucan gübresi yeterlidir ve özel tasarım sayesinde diğer yöntemlere göre kullanımı ve temizliği kolaydır.

SORU : Riverm bu makineyi geliştirmeyi neden gerekli gördü?

YANIT :Şirketimiz solucan gübresinin çiftçiler tarafından etkin kullanılması, kimyasal gübrelerin kullanımının kontrol altında tutulması ve dolayısıyla ülke topraklarımızdaki organik madde varlığının arttırılması gayesi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu amaçlar üzerine AR-GE çalışmalarımız yapılmaktadır. RCX-1 makinemizin amacı; kısaca uygulaması kolay, yararlanması yüksek, maliyeti düşük bir düzenleyici gübre üretmektir.

Üretim yöntemi nedir?

YANIT :RCX-1 ile 7,8 kilo katı solucan gübresinden 850 Litre solucan gübresi çayı elde edilebilir. Karışım yapıldıktan sonra 24 saatlik bir süre boyunca hava verilmesiyle elde edilir. Bu sistem , püskürtme yöntemiyle ya da sırt pompası ile rahatlıkla uygulanabilir. Makine üzerinde bulunan filtre sayesinde, ürün içerisindeki tüm parçacıklar ve tortular toplanır. Bu yüzden sulama sistemi içinde herhangi bir tıkanmaya neden olmaz.

SORU : Verimlilik bakımından RCX-1’i analiz eder misiniz?

YANIT : Öncelikle iyi bir solucan gübresi çayı üretmek için kaliteli bir katı solucan gübresine ihtiyaç vardır. Rivo katı solucan gübresi üretim prensipleri gereği solucan gübresi çayı üretimine uygundur. İyi bir solucan gübresi çayı uygulamasının kolay olması gerekmektedir, sırt pompası, damla sulama sistemi veya püskürtme yöntemiyle uygulanacağı için herhangi bir tıkanma olmaz. RCX-1 tasarımındaki mükemmellikten dolayı aralıksız tek bir personelle çalıştırabilmektedir. Ergonomik yapısı iş gücünün azaltılmasında önemli bir etkendir. Ayrıca palet sistemi sayesinde sökülmeden taşınması da bir avantaj sağlamaktadır.

Makine Çiftçiler tarafından bireysel kullanım için tasarlanmış.1 ton kapasiteli olarak tasarlanan makine 7,8 kilo katı nitelikli solucan gübresi kullanarak bir defada 850 litre solucan gübresi çayı üretiyor.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ