3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Piyasalar ABD Tarımdışı İstihdam Verisini Bekliyor

Yurtdışında risk iştahının azalmasıyla Türkiye piyasalarının kapalı olduğu bayram tatilinde kur yükseldi, ABD tarımdışı istihdam verisi bekleniyor

 

Türkiye piyasalarının bayram tatili nedeniyle kapalı olduğu 3.5 gün zarfında yurtdışı piyasalarda risk iştahında yaşanan azalma dolar/TL’nin Çarşamba günü 2.95 seviyesini aşmasına neden olurken, kur bu sabah itibariyle 2.93’lü seviyelerde seyrediyor.

Piyasalar bugün saat 15.30’da açıklanacak olan ABD tarımdışı istihdam verisini bekliyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararından, İtalya’daki bankacılık sektöründe batık kredilerin yükselişte olduğu endişelerine kadar bu hafta birçok olumsuz haber alan piyasalarda yatırım yöneticileri ABD doları ve altına yönlenerek, yılın ikinci yarısının zorlu başlayacağı sinyallerini verdi.

Asya borsaları bugün yaşanan kayıplarla beraber son üç haftanın en büyük haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanırken, yatırımcıların ABD’de istihdam piyasasının ne durumda olduğunu görmesine olanak sağlayacak ve bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerini beklemesiyle hükümet tahvil getirileri de rekor düşük seviyelere indi.

Öte yandan Fed’in Haziran ayında yaptığı para politikasına ait, Çarşamba akşamı açıklanan toplantı tutanakları, politika yapıcıların İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararının etkileri netleşinceye kadar yeni bir faiz artışı yapmama taraftarı olduğunu gösteriyor.

Bununla beraber yine tutanaklara göre, Haziran toplantısına katılan yetkililerin çoğunluğu, istihdam artışındaki yavaşlamanın istatistiksel bir “gürültü” olabileceğini söylerken, ABD ekonomisini rayından çıkaracak bir finansal veya ekonomik şok olmadığı sürece ekonominin faiz artışlarına hazır olacağını belirtti.

Ramazan bayramı öncesi Pazartesi yarım gün açık olan piyasada ABD’nin de Bağımsızlık Günü nedeniyle tatil olması sonucu hacimsiz bir seyir izlenmişti.

Pazartesi günü saat 13.51 itibarıyla 2.8984/2.9004 seviyesinde olan dolar/TL, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu Çarşamba günü 2.9555’e kadar yükseldikten sonra bu sabah saat 0854’te 2.9288/2.9298 seviyesinden işlem görüyor.

Piyasalarda İstanbul Atatürk havalimanı saldırısının güvenlik endişelerini yeniden artırmasına karşın, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının genişleme yanlısı adımlarına uzun süre devam edebileceğine ve ABD’de de faiz artışlarının öteleneceğine yönelik beklentilerle dolar/TL geçen hafta ağırlıklı 2.90 civarında seyrediyordu.

Pazartesi günü aynı saatte 3.0613/3.0634 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0880/3.0893, 3.2241/3.2264 seviyesinde olan euro/TL ise 3.2740/3.2487 seviyesinde işlem görüyor.

Öte yandan İngiltere AB’den çıkış kararı öncesi 4.25 civarında seyreden, Pazartesi günü ise 3.8420 civarında olan sterlin/TL ise bu sabah 3.7934 civarında seyrediyor.

Tahvil bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde Pazartesi günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.09 oldu.

İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise Pazartesi günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.53 oldu.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ