3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Özbekistan ve Türkiye, Ekonomide İlişkilerini Güçlendiriyor!

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov ve beraberindeki heyet İstanbul’a geldi. Heyeti İstanbul Beylerbeyi sarayında ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi eşlik etti. Görüşmeler basına kapalı yapıldı ve yaklaşık bir saat sürdü.

Nergis Davidova‘nın haberi

İSTANBUL- Uzun süredir diplomatik ilişkileri soğuk bir dönem yaşayan Türkiye ve Özbekistan arasında ekonomi işbirliğini geliştirmek amacıyla doğrudan görüşmeler başladı. Türkiye tarafında Cumhurbaşkanı, Özbekistan tarafında ise Başbakan Yardımcısı düzeyinde İstanbul’da yapılan görüşmeler iki kardeş ülkenin geleceği için moral verdi. Görüşmede işbirliği için 10 ayrı başlık altında iş kesimleri ele alındı ve başlangıç için tarım ile yola çıkmanın yararlı olacağı görüşü benimsendi.

Özbek-Türk ticaret forumuna katılan Özbekistan heyeti ile iki ülke arasındaki ekonomi işbirliğini daha da geliştirmek amacıyla bir de anlaşma imzalandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapılan anlaşmada 10 kilit iş kesiminin ele alındığını belirtti. Bu iş kesiminin arasında başta tarım olmak üzere, tekstil, enerji, kimya, turizm ve lojistik gibi kesimler yer alıyor.

Kaydetmek lazım ki Özbekistan yaklaşık 30 milyonluk nüfusu ile Türkistan coğrafyasının en kalabalık ikinci ülkesi. Semerkant ve Buhara kentleri zamanında Mekke ve Medine’den sonraki kutsal kentler olarak biliniyor. İpek ve Pamuk üretimi konusunda dünyada öncü ülkelerden biri olan Özbekistan özellikle tarım alanında oldukça önemli bir coğrafi konumda.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ