COVİD 19, Hububatta ithalatı art…

Türkiye bu yılın ilk 5 ay…

Çiftçiye 651 milyon lira destek …

Bugün saat 18.00 itibariy…

Yaban Keçileri şimdilik kurtuld…

Doğa Koruma ve Milli Park…

İsmail Üzmez "Biz yaşlı yaban ke…

Tarımdan haberler 'de Tar…

Bakan Pakdemirli: ÇKS kayıtları …

Tarım ve Orman Bakanı Bek…

Bayraktar: Üretici ve market fi…

Türkiye Ziraat Odaları Bi…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Niğde, ‘Patates Araştırma Enstitüsü’ iki yeni patates tohumu geliştirdi.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü iki yeni patates tohumu geliştirdi. ‘Name’ ve ‘Onaran 2015’ adı ile listelenen ve Türkiye’nin ulusal tohum başkütüğüne kayıt edilmeyi bekleyen çeşitler deneme üretiminde ithal kaynaklı öncellerine göre 2 kat daha fazla verimlilik sağladı.

 Yeni geliştirdikleri patates çeşitlerinin ilk hasatını izlemek üzere tarlaya gelen Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, habercilere yeni geliştirilen çeşitlerle ilgili bilgi sundu.

Pırlak, şunları söyledi. “Dairemiz Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı birimi olarak 2005 yılından beri bölgesel iklime ve toprağa uyumlu, hastalıklara karşı dirençli ve içerik bakımından besleyici renk doku ve görünüş bakımından çekici tohum çeşitlerinin geliştirilmesi için çalışıyoruz. İyileştirme amacıyla sürdürülen arge çalışmaları sonucunda tarımsal üretimimize değer katacak iyileştirmeler yaptık. Bu çalışmalarımızın sonucunda 10 yeni tohum geliştirdik. Bu çeşitlerin üreticilere ticari ürün olarak sunumu sağlandı” dedi.

Pırlak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Niğde Çiftlik ilçesinde tarlacılarımızın koşullarında; Onaran 2015 ve Name çeşitlerimizin başarımlarını gözlemledik. Çeşitlerimiz öngördüğümüz gibi yüksek verim sundu. Diğer çeşitlere göre hastalıklara karşı dirençli ve dayanaklı, dane boyutu ve görünümü çekici içerik bakımından kaliteli olduğunu gözlemledik.

Üreticilerimizin de yeni çeşitlerin hasatına bakarak görüşleri aynı yönde oldu. Biz bu çeşitleri geliştirirken, önceki bakışla sanayilik, yemeklik veya nişastalık şeklinde dar bir çerçevede çalışmadık. Bölgemizde, ülkemizde ve dünyada en fazla sorun oluşturan hastalık patates siğil hastalığıdır. Enstitümüzün yapmış olduğu moleküler çalışmalar sonunda siğil hastalığına dayanıklı bu iki çeşidi geliştirdik.  Niğde Patates Araştırma Enstitüsü olarak önümüzdeki dönemde ‘Name’ ve ‘Onaran 2015’ adları ile listelediğimiz bu çeşitlerin Türkiye’nin ulusal Tohum Başkütüğüne kayıt edilmesi için yasal başvurumuzu yapacağız.

Kayıt süreci tamamlandıktan sonra üreticilerimizin hizmetine bunları da sunacağız. Geliştirilen yeni çeşitlerimiz dekar başına 7,5 ton verimlilik sundu. Tarlacılarımızın söylediklerine göre ilk defa bu kadar yüksek bir verim aldılar. Çeşitlerimizin hepsi bu bölgede iklim ve toprakla uyum sağladılar.

İTHAL TOHUMA GÖRE; 2 KAT FAZLA VERİM ELDE EDİLDİ.
Patates Üreticisi Onur Çavdar sunum sırasında bu yıl yaklaşık 30 dekar alanda yerli patates çeşidinin ekimini yaptığını belirterek; Yeni çeşitler ithal tohumlara göre dekar başına 2 kat fazla verim sundu. Dekar başına 7 ila 7,5 ton gibi verim elde ettik. Halbuki Yurt dışından gelen tohumlarda dekar başına verimlilikte 3,5 ile 4 tonu geçmiyorduk. Ekimde taban gübresi kullandık. Patates gövdesi filizlendiğinde üstten gübre kullanmadık. Yurt dışından gelen tohumlara üstten de gübre kullanıyorduk ancak bu kadar verim olmuyordu.

Yerli tohumun geliştirilmesi geleceğimiz için umut veriyor. Yurt dışından gelen tohumlarda ortaya çıkan hastalıkları gidermek için yine yurt dışından ilaç almak zorunda kalıyoruz.

Patates hastalığı ‘Mildiyö’nün çok şiddetli olduğu bir yıl yaşadık. ‘Mildiyö hastalığının bu etkisine rağmen yeni geliştirilen çeşitler bundan etkilenmedi. Bu kendi çeşitlerimizi yaygınlaştırarak ekmeye devam edeceğiz.

 

 

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ