3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

MEHDİ EKER: “TÜRK EKONOMİSİ SON 12 YILDA 230 MİLYAR DOLARDAN, 800 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ”

Türkiye’nin tarımsal hasılasını 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıkararak, dünyada yedinci, Avrupa’da ise en büyük tarımsal ekonomiyi yakaladıklarını ifade eden eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Ak Parti İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı M. Mehdi Eker, “Türk ekonomisi son 12 yılda, 230 milyar dolardan, 800 milyar dolara yükseldi” açıklamasını yaptı.

Lise öğrencileri ve aileleri ile bir araya gelen eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı M. Mehdi Eker, Cumhuriyet tarihi boyunca tarım sektöründe kırılan üretim ve ihracat rekorlarından bahsetti.

Türkiye’nin tarımsal hasılasını 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıkararak, dünyada yedinci, Avrupa’da ise en büyük tarımsal ekonomiyi yakaladıklarını ifade eden Mehdi Eker, Türk ekonomisinin son 12 yılda, 230 milyar dolardan, 800 milyar dolarlara yükseldiğine dikkat çekti.

Eker ayrıca, “Gayri safi milli hasıla 3 kat büyümüştür. Kişi başına düşen milli gelir 2 bin 500 dolardan, 10 bin doların üzerine çıkmıştır. Bunda tarımın büyük katkısı bulunmakta. Avrupa’da birinci, dünyada da yedinci büyük tarım üreticisiyiz. Bu, Türkiye için bir iftihar meselesidir. Ancak biz bunla yetinmiyor, çiftçimizi her alanda desteklemeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Rekor seviyeye ulaşan üretim ve ihracat verilerine dikkat çeken Eker, “Süt üretiminde 18.6 milyon ton, kırmızı et üretiminde 1 milyon ton, tavuk eti üretiminde 1,9 milyon ton ve su ürünleri yetiştiricilik üretiminde 235 bin tonla Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine bu dönemde ulaşıldı” ifadelerini kullandı.

Rekor seviyedeki büyüme ile ilgili açıklama yapan Eker, “Buğday üretimini 22,6 milyon tona, Mısır üretimini yaklaşık 6,3 milyon tona, çeltik üretimini de 930 bin tona çıkardık. 48 milyon dolar buğday unundan gelir elde ederken, şu an 933 milyon dolar ülkemize girdi sağladık. Avrupa’da tarımsal hasıla bakımında 2002 yılında Avrupa’nın dördüncü büyük ülkesi iken, 2006’dan beri birinci ülke konumundayız” dedi.

Bu başarının günü birlik bir başarı olmadığını belirten Mehdi Eker, bu başarıları yapılan reformlar ve sağlanan önemli desteklerle yakalandığını söyledi.

“TARIM ARAZİLERİNİN BÖLÜNMESİNİ ÖNLEDİK” diyen Mehdi Eker, Türkiye’nin tarım sektöründe temel alt yapı probleminin, miras yoluyla tarım arazilerinin sürekli bölünmesi ve küçülmesi olduğunu belirterek, “2005-2006 yıllarında yaptığımız değişiklikle asgari arazi bölünmesine bir sınır getirdik. 2014 yılında yaptığımız düzenlemelerle de bu değişikliği kalıcı kılarak sorunu ortadan kaldırdık. Yaptığımız tüm bu yeniliklerle aynı zamanda Türkiye’nin gıda güvenliği de garanti altına aldık” şeklinde konuştu.

Verimliliği arttırmak için Türkiye’deki tarım arazilerinin haritasını çıkardıklarını ifade eden AK Partili Mehdi Eker, “Neresi ne kadar güneş alıyor. Hangi toprak yılda ne kadar ürün veriyor. Bunların tek tek haritasını çıkarıp çiftçilerimizi bu arazilere yönlendirdik” ifadelerini kullandı.

Mehdi Eker, “2002 yılında tarım sektörüne verilen toplam destek 1,8 Milyar TL idi. Bunun da yüzde 80’den fazlasını üretime bakılmadan sadece tapuya verilen doğrudan gelir desteği oluşturuyordu. Biz 52 yeni çeşit destek başlattık. Destekleri, verimlilik, kalite ve kırsal kalkınmayı esas alarak yeniden düzenledik. Tarımsal destek alanını genişleterek, Türkiye’nin her yerine yaydık. 2015 yılında üreticilerimize 10 Milyar TL destek veriyoruz. Son 13 yılda Türk çiftçisine yaklaşık 80 milyar TL nakit hibe destek sağladık” dedi.

Tarımsal kredilerde faizleri düşürdüklerine de işaret eden Eker, 2002’de Ziraat Bankası’nın tarımsal kredi faizinin yüzde 59’u bulduğunu, şu anda faizin sıfır ile 8,25 bandında gerçekleştiğini vurguladı.

Eker, böylelikle tarımsal kredide gerçek bir artış yaşandığını, 2002’de 529 milyon lira olan kredi meblağının, 2014’te 22,8 milyar liraya çıktığını ifade ederek, “Bu reformların başında tarım sektörünün neredeyse 100 yıla yakın temel sorunu olan miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesi konusu gelir. Bu Türkiye’nin medeni hukukuyla, miras hukukuyla ilişkili bir konudur. Biz, 2005-2006 yıllarında bir değişiklik yaptık. Asgari bölünmeye bir sınır getirdik, bir limit getirdik. 2014 yılında yaptığımız düzenlemelerle bu soruna kalıcı olarak sonlandırdık. Bu düzenlemeler ile Türkiye’nin gıda güvenliği garanti altına alınmıştır” ifadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ