Bayraktar: Üretici ve market fi…

Türkiye Ziraat Odaları Bi…

Yerel Tohum Derneği Artvin Buğda…

Artvin'de tarımın canland…

Bakan Pakdemirli: " Ceylanpınar'…

Tarım ve Orman Bakanı Bek…

Türkiye, Çin'e Süt Satacak!!!

Ticaret Bakanı Ruhsan Pek…

Adana Saylavı Barut: " Tarım Bak…

CHP Adana Saylavı Ayhan B…

Yunaklı: "Salgında çiftçiyi gübr…

ISTANBUL- Tarım Kredi Koo…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Küçük Balığa Geçit Yok

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, eş zamanlı yapılan iki ayrı denetimde 66 işletmeye yaklaşık 95 bin TL idari para cezası uygularken, 3 bin 835 kilogram balığa da el koydu.

Denetimlerin ilkinde Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Ankara’nın sekiz merkez ilçesinde yaptıkları eş zamanlı denetimde 20 işletmeye 27 bin 530 TL idari para cezası uyguladı. Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Gölbaşı ve Yenimahalle ilçelerinde yapılan denetimlerin İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlükleri personelleri ile birlikte eş zamanlı olarak yürütüldüğünü ve 2 gün sürdüğünü kaydeden Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, ağırlıklı olarak lüfer, istavrit ve kalkan olmak üzere yaklaşık 150 kilogram balığa el konulduğunu söyledi.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde 6 ayrı ilden gelen denetim elemanlarıyla yapılan çapraz denetimlerde 46 işletmeye 67 bin 520 TL idari para cezası uygulandı. İşletmelerin yanı sıra gece balık halinde de gerçekleştirilen bu denetimlerde çeşitli türlerde 2 bin 684 kilogram balığa el kondu.

Öte yandan balık haline gece yapılan denetimlerde uluslararası anlaşmalarla yakalanması ve satılması kotayla sınırlı olan yaklaşık 1 ton mavi yüzgeçli orkinos balığı yakalandı. Balıklara el koyan ekipler, işletmeye de 2 bin 110 TL idari para cezası uyguladı. Mavi yüzgeçli orkinos avcılığının uluslararası sözleşmelere göre kura ile belirlenen gemiler tarafından yapılabileceğini kaydeden İl Müdürü Bülent Korkmaz, toplam kota miktarının bin 80 ton olduğunu belirterek, bu miktarın 680 tonluk kısmının Japonya’ya ihracat edildiğini, 400 tonluk kısmının ise Japonya harici kota olarak ayrıldığını söyledi. Denetimlerin aralıksız olarak süreceğini kaydeden Korkmaz, işletmeleri küçük boyda balık satmamaları, aksi takdirde ceza ile karşı karşıya kalacakları konusunda uyararak, tüketicilerin de küçük boyda balık satan işletmeleri Alo 174 Gıda Hattı’na ihbar edebileceklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ