3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Kartal Belediyesi’nden çevreye duyarlı hareket

Kartal belediyesi Solucan gübresi ürettiğini açıkladı. Proje kapsamında belli evsel atıklar toplanarak çürütme yolu ile solucan yemine dönüştürülüyor. Bu yem ile Kırmızı Anadolu Solucanı besleniyor ve organik solucan gübresi üretiliyor. Yenilikçi çevresel atık değerlendirme programının başında Çevre Koruma ve Kontrol Yönetmeni Dr.Dilek Kars var.

Belediye’nin bu konudaki girişimi hakkında açıklama yapan Çevre Koruma ve Kontrol Yönetmeni Dr.Dilek Kars “Siteler ve okul bahçelerinde uygulama yaptıklarına değinerek, Pazar atıklarımızı toplayıp seramızda solucanlarımızı doyurup siyah altın elde ediyoruz.”dedi. Dr.Kars sözlerini şöyle sürdürdü. “Kırmızı solucanlar uygun sıcaklık ve hidrojen potansiyeline sahip ortamda hızla üremektedir, 100 solucan ile işe başlamıştık. Bugün 200 bin dolayında solucan varlığına sahip olduk. Üretimi yapılan kırmızı solucan gübresi aynı zamanda Belediyemizin yönetimi altındaki parklarde ve seralarda kullanılmaktadır. Bu sayede kimyasal gübrelerle çoraklaşarak verimi sona eren topraklar solucan gübresi ile canlı organizma yönünden desteklenmiş ve tekrar canlandırılmıştır. 40% oranında canlanma yaşandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Solucan gübresinde bulunan elementlerin, bakterilerin bitkiye verdiği direnç, bitkiden ürüne doğrudan geçeceğinden kaliteli, verimli ve dayanıklı ürün elde edilmesini sağlar. Kartal Belediyesi olarak, talep eden vatandaşa bilgilendirme yapıyoruz.Talep eden herkese öncelik Kartal ilçe sınırları olmak üzere, ürettiğimiz işçi solucanları ücretsiz temin ediyoruz.

Buğday Ekolojik Yaşam Destekleme Derneği, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, Sivil Toplum Diyalogu, ACR+, CFCU işbirliği ile Kadir Has Üniversitesi’nde yapılan bilgi şöleninde geldi.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ