Ekrem İmamoğlu’nun, “Üretim seferberliği başladı” sloganıyla müjdelediği destekle ilgili bilgi veren İBB Muhtarlıklar ve Gıda Dairesi Başkanı Ahmet Atalık, bu destekle, salgınla mücadele döneminde İstanbulluların gıda ihtiyacını karşılamada ve bahçıvanların üretimine devam etmesini sağlamada önemli adımlar atmış olacaklarını söyledi.

İmamoğlu’nun, destek sürecinde, tohum, fide, tarım ilacı, gübre ve damla sulama gibi bahçıvanlara maliyet yükü olan kalemlerde hibe yapılacağını açıklayan Atalık, şöyle devam etti:

“Üretimin her aşamasında çiftçiler Tarım mühendislerinden bilgi ve destek alabilecek. Bahçıvan ürünü istediği gibi satabilecek, satamadığı koşulda İBB devreye girecek. bahçıvanın ürününü, hal fiyatı üzerinden satın alacak. Alınan ürün de ihtiyacı olan ailelere ücretsiz dağıtılacak. Bununla çok önemli bir sosyal amaç, güçlü bir yardımlaşma sağlanmış olacak.”

İyi tarım kriterlerinde üretim

Verilen hibelerle, tarımsal üretimde çiftçinin önemli maliyet yükü ortadan kalkarken, kentin toprağı ile en iyi şekilde uyum sağlayacak domates, salatalık, biber, patlıcan ve karpuz çeşitleri tohum veya fidelerinin çiftçilere verileceğini de bildiren Atalık, uzman ziraat mühendislerinin de üretimin her aşamasında çiftçinin bilinçli üretim yapması için yönlendirici görev üstleneceğini anlattı. Atalık, “Gübre ve tarım ilacı kullanımını mühendislerimiz gözetiminde uygulatarak çevre ile uyumlu, çiftçilerimizin ve halkımızın sağlığını koruyan iyi tarım kriterlerinde üretimi hedefliyoruz” dedi.

İhtiyaç sahibine ücretsiz dağıtım

Ürünü satma noktasında çiftçinin önündeki zorlukları kaldırmayı da hedefleyen bir projenin hayata geçirildiğini sözlerine ekleyen Atalık, “bahçıvanlarımızı, tüccarın keyfiyetine yem etmeyeceğiz” diyerek, müşteri bulamayan bahçıvanın ürününün, İBB tarafından, hal fiyatı üzerinden alacağının altını çizdi. Atalık, bahçıvandan alınan bu ürünlerin, İstanbul’da  ihtiyaç sahibi olan ailelere ücretsiz dağıtılacağını kaydetti.

Toprakla buluşma 15 Mayıs

Mühendislerin sebze ve meyve tarımı yapılan kırsal mahalle muhtarlarıyla ve bahçıvanlarla görüşmelere başladığı bilgisini de veren Atalık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Proje yaklaşık 1.500 dekar alanda uygulanacak. Fide ve tohumlarımızı 1-15 Mayıs aralığında toprakla buluşturarak projemizi başlatmış olacağız. Hibeler, muhtarlık ve kooparatiflere kayıt yaptıran bahçıvalara dağıtılacak. Bahçıvanlarımız, aynı zamanda 0505 474 32 35 irtibat numarasından kayıt yaptırması da mümkün olacak.”