3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Hükümet gübreden Özel Tüketim Vergisi istiyor.

ÖTV Kanunu’nu düzenleyen karar kapsamında iz element içeren gübrelere de kg başına yaklaşık 1 TL ek vergi öngörülüyor. Bitki besleme sektörü temsilcileri Türkiye tarımı için büyük önemi olan bu ürünlerin karardan hariç tutulmasını talep ediyor.

Özel Tüketim Vergisi’ne dair kanunda 2 hafta önce yapılan değişiklik bitki besleme sektörünü zor durumda bıraktı. Madeni yağlar ve petrokimya hammadeleri gibi ürünler için uygulanan ÖTV’leri düzenleyen kararda, üreticilerin yaygın olarak kullandığı mikro elementleri içeren gübreleri de kapsaması gübre maliyetlerini bir anda arttırdı.

Gübre ithalatçılarının tepkisini çeken sorun, Bakanlar Kurulu tarafından alınan 4760 Sayılı ÖTV Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören 27 Mart günü Resmi Gazete’de yayımlanan karara dayanıyor. Yayınlanan listede 3824.99.96.90.68 kodlu bitki besleme ürünlerin de yer alması, ÖTV uygulamasının çok sayıda gübreyi de etkileyeceği anlamına geliyor.

Hangi ürünleri kapsıyor?

Alınan karara göre ÖTV kapsamına alınan ürünler arasında demir, çinko, mangan gibi iz elementler içeren ürünlerin yanı sıra şelatlı demir, potasyum humat, kalsiyum klorür çözeltisi ve çeşitli sıvı gübreleri bulunuyor. Listede “Diğerleri” adı altında yer alan bu ürünler için ÖTV oranı yüzde 2,5; vergi tutarı ise kilogram başına 0,939 TL olarak öngörülüyor.

 

Ürünler gümrükte bekliyor

Değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından gübre ithalatçısı pek çok firmanın getirttiği ürünler gümrükte beklemeye başladı. Sorunun giderilmesi için Solucan Gübresi Üreticileri derneği  TOSGEB ve Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği’nin GÜİD yanı sıra bazı firmalar da bireysel taleplerini Maliye Bakanlığı’na ilettiler.

Bitki besleme sektörü temsilcileri görüşlerini Tarım Vizyon Dergisi ile paylaştı. TOSGEB Derneği başkanı Rasim Aydın “Hükümetin bu uygulama ile neyi hedeflediğini anlamakta  bizde zorlanıyoruz. Gıdanın temeli tarıma dayanır, tarım yurttaşın topraklarını koruması ve sahiplenmesi için ana ögedir. Eğer onu bu topraklardan beslenemez hale getirirsek ve haraç mantığı ile  her attığı adımı toprak bastı parası almaya döndürürsek yarın bu toprakların üzerinde yaşayan insan bulamayız. Bu karar kabul edilemez. Gübre özel tüketim değildir. Zorunlu bir ihtiyaçtır. Umarız bakanlık bu gerçeği geçte olsa farkeder ve işlem emrini geri çeker, böylelikle tarımsal üretime adanarak çalışan onlarca ithalatçı firma ürünleri gümrüklerde tutsak edilmiş olarak beklemez” dedi.

Bitki besleme ürünleri hariç tutulmalı

Gübrede KDV’lerin indirilirken diğer yandan ÖTV getirilmesinin çelişkili bir durum olduğunu söyleyen Doktor Tarsa’da Ali Çetin Karakaya, “İz elementleri Türkiye tarımı için çok ciddi bir pazar.  Bu durum tüm gübre ithalatçılarını ve dolayısıyla üreticileri olumsuz etkileyecektir” diyor. Karakaya, “Karar alınırken gübre ürünlerini hariç tutan bir not yer alabilirdi. Ancak bunun yapılan çalışmalar esnasında gözden kaçırıldığını düşünüyoruz. Ancak kanun niteliğinde olduğu için yine kanunla değişmek durumunda kalabilir” diye konuşuyor.

KDV’den fazla ÖTV!

Tarım Vizyon’’un görüştüğü bir diğer firmanın yetkilisi ise şu yorumu yapıyor: “Eğer mikro elementli gübrelere ÖTV uygularsanız, örneğin kalsiyum içeren 20 litrelik bir ürüne bidon başına 26 TL ek vergi yüklemiş olursunuz. Bu da KDV’den fazla ÖTV ödemek demek. Şu anda malı gümrükte bekleyen pek çok firma zor durumda, çünkü bu parayı peşin vermek durumundalar.”

 

Üreticiye ek maliyet getirecek

Kararın gübre üreticilerini de olumsuz etkileyeceğini söyleyen yetkili, “Gübre hammaddesi getiren bir firma örneğin demirin kilogramına 1 TL para ödemek zorunda. Bu ürünler otomobil ya da mücevher değil, üreticilerin kullandığı üretim malzemeleri. Antalya’da on binlerce üretici damla sulama gübresi kullanıyor. Önemli bir kısmı ithal olan bu damla sulama gübrelerinin çoğunda da mikro elementler var. Bu da 20 kg’lik bir ambalajda üreticiye 20 TL ek maliyet demek” şeklinde konuşuyor.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ