3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

GAP’ın toprakları solucan gübresi ile canlanacak….

Tarımsal üretim için Türkiye’nin son 30 yılına damgasını vuran Gap bölgesindeki topraklar sulama ile yaşam bulurken, organik güretim için ortaya çıkan talep de her geçen gün artıyor.  Bu kapsamda bölgede Solucan gübresi üretiminde de  gelişme göze çarpıyor. Bu kapsamda İrili ufaklı 100 den fazla üreticinin yer aldığı Gaziantep ve Urfa’da üreticilere ve yeni girişimcilere  çeşitli eğitim programları sunulmaya da başlandı. 

Bu kapsamda Gaziantep Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi GÜSEM tarafından Filiz Biçici yönetimi altında sürdürülen Solucan Gübresi Üretimi Eğitim Programının konuk konuşmacısı Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği Tosgeb Başkanı Rasim Aydın oldu. Aydın bu kapsamda GÜSEM’in Programına katılan girişimcilere ve öğrencilere bir konferans verdi.

3

Rasim Aydın konferansta yaptığı konuşmada, solucan gübresinin dünü ve bugünü, Solucan gübresindeki yükselişin nedeni? Solucan gübresi üretim zinciri hakkında ne biliyoruz ve solucan gübresinin hukuki durumu ile geleceği hakkındaki düşünceler neler başlıkları altında çeşitli bilgi ve düşüncelerini paylaştı. Konferansın ikinci bölümünde ise öğrencilerin sorularını yanıtladı.

45

Konferanstan sonra eğitime katılanlarla birlikte iftar yemeği yiyen Başkan Aydın, ardından Gaziantep’te solucan gübresi üretimi yapan ve aynı zamanda Tosgeb Derneği’nin kurucu üyesi olan Tarım Mühendisi Selçuk Zoroğlu’nun konuğu oldu.

6

Buluşmaya Urfa’nın Birecik ilçesindeki Heperatom Solucan Gübresi Üretgesinin sahibi ve Tosgeb Derneği’nin kurucu üyelerinden Tahir Şafak İncedal’da katıldı.

 

78910111213

Geceyi Gaziantep’te geçiren Rasim Aydın Cumartesi günü Urfa ilinin Birecik ilçesine geçerek Hiperatom Solucan Gübresi Üretgesini de ziyaret etti. Burada üretim yöntemi ve işlemler hakkında bilgi alan Aydın, ardından bir zeytin fidanı çiftliğini ziyaret etti ve burada solucan gübresi ile yürütülün zeytin fidanı üretimini yerinde gözlemledi.

141516

Teknik gezinin tamamlanmasından sonra ekip Halfeti’ye geçerek su altında kalan antik kenti ve oluşan baraj gölünde dinlence amaçlı bir geziye katıldı.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ