3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Devlet Kimyasal Gübreye Savaş Açtı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yıllardır topraklarımızdaki organik maddeleri öldüren yağmur suyu ile içme sularına karışarak kanser oluşumuna neden olduğu öne sürülen Kimyasal Gübre’ye karşı savaş başlattı.

 

Yağmur sularının barındırdığı sertlik ve kimyasal gübrenin topraklardaki çoraklaşma etkisi insan sağlığını tehdit eder boyuta erişti. Topraklardaki organik maddenin yok olması sonucunda ağır metaller bitkiye dolayısıyla meyveye kadar ulaştı. Ağır metalin bu denli yoğun olarak alınması alzheimer hastalığı için en önemli etken. Eğer kısa sürede tedbir alınmaz ise kimyasal gübreler hafızamızı yok edecek.
Üniversitelerin bitki besleme bölümleri tarafından laboratuvar analizlerinde tesadüfen farkedilen ağır metal ülkenin dört bir yanından sağlanan toprak örneklerinde de  fark edilince durum Tarım Bakanlığına rapor edildi. Konuyu acil koduyla gündemine alan bakanlık yaygın olarak içtiğimiz çaydan başlayarak kimyasal gübreyi sınırına çekecek bir dizi önlemi tartışmaya açtı. Son iki ay içerisinde bu yöndeki çalışmalar çayda pilot uygulama ile hayata geçirilmek üzere süreç başlatıldı. Geçtiğimiz günlerde organik gübre üreticilerini davet eden bakanlık kapasite ve nitelik bakımından Türkiye’nin organik gübre üretim miktarını hesaplamak için çalışma başlattı.
Önceki gün ise bu konudaki girişimlerin kamu oyuna yönelik ilk mesajı Rize’den geldi.
Rize Ticaret Borsasının ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda alınan kararların çok önemli bir sürecin başlangıcı olduğu ifade edildi. Toplantıda açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan; ‘Bölgemizde ve Rize için çayın çok önemli olduğunu vurgulayarak; “İlimizde yüzde 80 civarında diğer illerde de yüzde 5 civarlarında çok önemli bir geçim kaynağı. Belki burada alacağımız kararlar, vereceğimiz mesajlar ve yapacak olduğumuz çalışmalar sektörümüzü oldukça etkileyecektir. Bölgemizde süreç başlamış bulunmaktadır;  ama nasıl geçilecek, nasıl bir uygulama yapılacak, ürün kaybı olacak mı yada nasıl telafi edilecek, hangi gübre ne şekilde kullanılacak gibi konular toplantımız da konuşulacaktır.
Bu nedenle Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu bu toplantıya katılım oldukça önemli. Bundan yaklaşık yedi sekiz ay önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik, bölgesel olarak yapmış olduğu daha sonra ÇAYKUR’da  yapılan toplantılarda ‘’Çayın Organiğe Geçiş Projesi’’ni dile getirmişti.  Ben Rize’miz için, çayımız için öncelikle bakanımız Faruk Çelik’e sonrasında eski Bakanımız Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’na çalışmalarından dolayı özellikle teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.
Toplantıda Tarım Kredi Kooperatif, temsilcileri bu yılki kimyasal gübreyi sipariş ettiklerini belirterek organik gübreye geçilen bölgelerde kimyasal gübrelerin elde kalacağını ve zarar edeceklerini savunduğu öğrenildi. Kooperatif yetkilileri zararların karşılanmasını talep etti.
ORGANİK GÜBREDE VERİM DÜŞMÜYOR
Edinilen bilgilere göre bakanlık organik gübreye kademeli olarak geçmeyi planlıyor. Buna göre bölgede belirlenecek alanlarda bu yıl denenecek organik gübreden alınacak sonuçlara göre kademeli olarak gelecek yıldan itibaren tüm bölgede organik gübreye geçilecek. Çay üretiminde nitrat ve azot içerikli kimyasal gübreler yerine bikrobiyal organizmalar içeren organik gübre kullanılacak.
TOPRAK YENİDEN ORGANİK MADDE İLE BESLENECEK 
Türk çay sektöründe devrim niteliğinde bir dönüşümü beraberinde getirecek uygulama ile çayda herhangi bir kalıntısı ve olumsuz etkisi görülmese de kullanıldığı toprakta ve çevresinde ki canlı varlıklar üzerinde zararlı etkileri olan, toprak yapısını olumsuz yönde etkileyen, heyelanları tetikleyen azot ve nitrat içerikli kimyasal gübre kullanımına sor veriliyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 830 bin dekor alanda yaklaşık 50 yıldır dekar başına uygulanan 130 kilo kimyasal gübrenin yerine organik gübre alacak. Organik gübreye geçiş ile yaklaşık 3 yılda Rize’de ki yaklaşık 1 milyon dekar tarım arazisi devasa bir organik havzaya dönüşecek.
ORGANİK GÜBRE VERİMİ DAHA DA ARTIRIYOR
Verimi azaltmayan organik gübre testlerinin ardından gelecek yıldan itibaren kademeli olarak bahçelerde uygulanacak.   Çaykur’un yaptığı denemelerde mikrobiyal gübre ile üretilen çaylarda verim azalması gözlenmediği gibi ekstrat değerinin yükseldiği selüloz oranının azaldığının ve tomurcuk oluşumunun arttığının tespit edildi. Gübre maliyetini yükseltmeyecek ve verimi düşürmeyecek organik gübreye geçişle yıllardır topraklarımızı zehirleyen yağmur suyu ile karıştığı içme sularımızı kirleten ve kansere yol açtığı belirtilen kimyasal gübreden kurtulmuş olacağız.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ