Bayraktar: Üretici ve market fi…

Türkiye Ziraat Odaları Bi…

Yerel Tohum Derneği Artvin Buğda…

Artvin'de tarımın canland…

Bakan Pakdemirli: " Ceylanpınar'…

Tarım ve Orman Bakanı Bek…

Türkiye, Çin'e Süt Satacak!!!

Ticaret Bakanı Ruhsan Pek…

Adana Saylavı Barut: " Tarım Bak…

CHP Adana Saylavı Ayhan B…

Yunaklı: "Salgında çiftçiyi gübr…

ISTANBUL- Tarım Kredi Koo…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

ÇİN’li TARIM HEYETİ NEVŞEHİR’DE

Çin’li Tarım Heyeti, Nevşehir de!

GEÇEN yıl gerçekleştirilen G20 Zirvesi’nin ardından Çin ile Türkiye arasındaki işbirliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Çin’ den gelen tarım heyeti, Nevşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Nevşehir Belediye Başkan yardımcılarıyla bir süre görüştü.

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz’ında hazır bulunduğu ziyarette konuşan Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya,Çin’li heyeti Nevşehir’de görmekten dolayı büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyledi.

8 i büyük olmak üzere 20 farklı medeniyete ev sahipliği yapan Nevşehir’in dünyanın hiçbir yerinde olmayan doğal, tarihi ve kültürel birikimlere sahip olduğunu söyledi. Çin ile Türkiye arasındaki işbirliğinin her alanda geliştirilmesi adına ortayla konulan bu ziyaretin başarılı sonuçlar ortaya çıkartmasının arzusu içerisinde bulunduklarını ifade eden Kaya, Nevşehir’in tarım ürünleri konusunda da patatesin yanı sıra üzüm ve kabak çekirdeği bakımından da Türkiye’nin önemli bir üretim merkezi olduğunu kaydetti.

Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Ki,’de 8 kişilik bir heyet ile birlikte geçen yıl gerçekleştirilen G 20 Zirvesi’nin ardından Türkiye ile ilişkilerin her alanda olduğu gibi tarım alanında da üst düzeylere ulaştırılmasının planlandığını kaydetti.

Pekin’in 30 farklı dünya ülkesinden tarım ürünü ithal etmesine karşın bu ülkeler içerisinde bugüne kadar Türkiye’nin bulunmadığını aktaran Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Ki, tarım ürünleri konusunda bundan sonraki süreçte ciddi bir artışın yaşanmasını umut ettiklerini söyledi.

Çin’de iken dostlarının Türkiye’nin Suriye ile savaş içerisinde olduğu şeklinde telkinlerde bulunarak Türkiye’ye gitmemeleri gerektiği çağrısında bulunduklarını söyleyen Zhang Yu Ki ‘ Nevşehir ziyaret ettiğimiz 3. Şehir olma özelliğinde. Ancak gördüğümüz kadarıyla güvenlik noktasında hiçbir sorun yaşanmadığını gözlemledik. Çin’in başkenti Pekin ve civarında tarım ürünleri ihracı ve ithalatı yapan oldukça önemli bir kuruluşun temsilcileri olarak öyle inanıyorum ki Türkiye oldukça güvenli bir ülke. Türkiye ile Çin arasındaki tarım ürünlerine ilişkin ticaret hacminin geliştirilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Ağustos ayında da ailem ile birlikte Türkiye’ye ve elbette Kapadokya bölgesine gelip tatil yapacağım. ‘ dedi.

Daha sonra Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Ki ziyaretin anısına şeftali ağacı çiçeği’ni Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya’ya takdim ederken, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcıları Oktay Şımarmaz ve Atilla Seçen’de Avanos el sanatları ürünlerinden biri olan çini tabak hediye etti.

Daha sonra Çin heyeti, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Kaya, Oktay Şımarmaz,Atilla Seçen ve Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ