Petrol fiyatlarında son 3 yılın …

Brent türü ham petrolün v…

IMF’den İtalya’ya mali genişleme…

IMF’den yapılan yazılı aç…

Yediemin depoları milli servet m…

Antalya’da trafik ihlali,…

Bakan Pakdemirli’den yerli tohum…

Tarım ve Orman Bakanı Bek…

İstanbul Havalimanı için promosy…

Ekşi, AA muhabirine, İsta…

Bakan Pekcan’dan faiz müjdesi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pek…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Bitlis’te Kiona hasadı yapıldı.

‘Astronot Besini’ olarak bilinen ‘KIONA’nın Bitlis’de ilk kez ekimi ve hasadı yapıldı.

Tatvan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Tarım Mühendisi İsmail Fehmi Kara, ilk kez yapılan kinoa hasadından alınan verimin olumlu olduğunu söyledi.
Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde Cebrail Yalçınkaya tarafından 22 dekarlık alana ekilen kinoa’nın ilk hasadı gerçekleştirildi.

Biçerdöverle hasat edilen kinoa bitkisinden umutlu olduğunu belirten Yalçınkaya, önümüzdeki yıl daha geniş bir alanda kinoa yetiştireceğini söyledi.

Kinoa bitkisinin, buğdaya alternatif bir ürün olduğunu ifade eden Cebrail Yalçınkaya şöyle konuştu:  “Bu yıl ilk kez kinoa bitkisinin ekimini gerçekleştirdik. Bu işin biraz acemisiyiz. İlk denememizde 4 tona yakın kinoa bitkisi elde ettik. Kinoa bitkisinin buğdaya alternatif bir ürün olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda kinoa bitkisinin sulu ekimini yapmayı planlıyorum. Gelecek yıl için tecrübemiz oldu. Daha genişleterek ekime devam etmeyi düşünüyorum” dedi.
Tatvan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Tarım Mühendisi İsmail Fehmi Kara, kinoa bitkisinin pazarlanmasına yönelik olarak ilgili firmalarla bağlantılar kurmaya devam ettiklerini söyledi. Çiftçiler için kazançlı bir ürün olmasını dileyen Kara sözlerine şöyle devam etti:
“Kıyıdüzü köyümüzde 22 dekarlık bir alanda kinoa bitkisinin tarımını yaptık. Kinoa bitkisinin pazarıyla alakalı da firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu görüşmelerimiz olumlu sonuçlanırsa, diğer çiftçilerimizle de görüşüp daha fazla alanda tarım yapmayı düşünüyoruz. Çiftçilerimiz için kazançlı bir ürün olmasını diliyorum”

Anavatanı Güney Amerika olan ve özellikle uzay yolculuklarında Astronotların gıda ihtiyacını karşılamada tercih edilen Kiona’nın Bitlis’in Tatvan ilçesinde

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ