3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Beyhan Goldman Benardete Riverm RHS X teknolojisi ile Solucan Gübresi üretecek.

Ekonomi yazarı Serpil Yılmaz bugün yayınladığı bir yazıda solucan gübresi konusuna değindi. Yılmaz’ın yazısı şöyle: Yılın son günü Ali Ağaoğlu’nun Boğaz’a nazır köşkünde/çiftliğinde kahvaltı ediyoruz. Bir yandan da bahçesine yaptırdığı 8 metre yüksekliğindeki Atatürk heykelinin etrafında dolaşan geyikleri seyrediyoruz. Bir yandan da organik gübreleme üzerine konuşuyoruz. Ağaoğlu, olayı şöyle anlatıyor: “Büyükbaş hayvan boku, bünyesinde asit ve zararlı bakteriler barındırıyor. İşlenip tuz ve mikro-organizma dengesi kontrol edilmeden, ısıl işlemden geçirilmeden toprağa verildiğinde topraktaki organizmaların ölmesine neden oluyor, toprak; toprak olmak niteliğini kaybediyor.” diye anlatırken ekliyor: “Bu bahçede ürettiğimiz organik gübreyi kullanıyoruz. Mutfak atıkları ve yanmış koyun gübresiyle çürütüyoruz ve belli bir aşamada toprağa aktararak içeriğindeki organizma çoğaltıyoruz ve böylelikle toprağı besleyerek nitelikli hale getiriyoruz.”

Ağaoğlu, olayı şöyle anlatıyor: “Büyükbaş hayvan boku, bünyesinde asit ve zararlı bakteriler barındırıyor. İşlenip tuz ve mikro-organizma dengesi kontrol edilmeden, ısıl işlemden geçirilmeden toprağa verildiğinde topraktaki organizmaların ölmesine neden oluyor, toprak; toprak olmak niteliğini kaybediyor.” diye anlatırken ekliyor: “Bu bahçede ürettiğimiz organik gübreyi kullanıyoruz. Mutfak atıkları ve yanmış koyun gübresiyle çürütüyoruz ve belli bir aşamada toprağa aktararak içeriğindeki organizmayı çoğaltıyoruz ve böylelikle toprağı besleyerek nitelikli hale getiriyoruz.”

Biz Ağaoğlu ile bunları konuşurken aramıza yeni bir konuk daha katılıyor.

Aile dostu Beyhan Goldman Benardete çıkageliyor. Beyhan Goldman Benardete kamuoyunda daha çok “ünlü golfçü” kimliğiyle bilinir; iş insanı profili öne çıkmaz. Aslında yoğun bir işkadınıdır: İstanbul ve çevresi başta olmak üzere Türkiye’deki kupon fabrika, işyeri arazileri ve gayrimenkulleri pazarlar.

Pek bir heyecanlıydı. Bu kez toprağın üstündeki yapıları değil, kendisini merkeze almış. Gübre üreticisi solucan ve Solucan ile gübre üretmek üzere Balıkesir’in Gönen İlçesi’nde, 6 dönüm arazide bin metrekare kapalı alanda tesis yatırımına başlamış. Oğlu Adilcan Benardete işin başında. İbrahim Tatlıses’in fizik tedavisine destek veren masör dostları Filiz Piştof’un da hissedar olduğu Ecoreform’u kurmuşlar. Ayda 100 ton solucan gübresi üretecekler.

Beyhan Goldman Benardete, bu konuda Riverm Kompost Vermikompost şirketi danışmanlık hizmeti veriyor. Riverm, Ukrayna – Türk ortak girişimi olarak, 2013’ten bu yana Tekirdağ’da üretim yapıyor. Böylece Tekirdağ’da solucan gübresi üretimi yaygınlaşıyor. Doğadaki “zararlı mikro-organizmaları” yiyerek ürettiği bok ile toprağı besleyen solucanlara en çok kadın ve genç girişimciler ilgi gösteriyor.

PSİKOLOJİYİ BİTİRECEK
Solucan gübresi hammadde olarak Solucan bokundan elde ediliyor. Bu gübrenin kalitesinin sürdürülebilir olarak sağlanması için nitelikli yem üretmek gerekiyor.

Belirlenen kapasitenin %70’i sığır boku %30’u ise çimen, buğday, arpa, yulaf saman, kuruyemiş ya da kavun kabukları, yonca, talaş, karton parçaları, veya doğrudan organik kaynaklı mutfak çöpleri; yani asidik olmayan tüm organik kaynaklı atıklar karıştırılıyor.

Yaklaşık bir ay süre ile yığın çürütmesi yöntemi ile solucan yemine dönüştürülüyor. Bunlarla beslenen solucanların ürettiği boklar işlenerek yüksek nitelikli eşsiz bir organik gübreye dönüşüyor. Aynı üretim yönteminin içinde solucanlarında çoğalması eş zamanlı olarak sağlanmış oluyor.

İsrail’in çorak topraklarının tarıma elverişli hale gelmesinde solucan gübresinin tek seçenek olarak kullanıldığını ifade eden Beyhan Goldman Benardete, kadının “toprak ana” imgesine de vurgu yaparak yeni yol haritasını şöyle tanımlıyor:

“Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisiyim. Topluma yararlı olacağıma inandığım alanlarda çalışacağım.”

Bir süre Almanya’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönen Beyhan Goldman Benardete, Benap Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Adil Benardete ile evlenmişti. 1995’te oğulları Adilcan’ı dünyaya getirdiğinde golf sporuyla tanışmıştı. O gün bugündür sporun yaşamının ayrılmaz parçası olduğunu söylüyor. Kadınların üretken enerjisi denildiğinde bu örnekler çoğalıyor. Ne de olsa kadınlar erkeklerin aksine bir koltukta 3-5 karpuz taşıyabiliyorlar!

GOOGLE ORTAMINA BAKARSANIZ
SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETMEK İÇİN
YÜKSEK SERMAYE GEREKMİYOR

İnternette gezindiğimde çok sayıda kadın girişimci karşıma çıkıyor. Muğla’da Çiğdem Gün ve Harika Durgut; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği eğitimlere katılıp solucan gübresi üretmeye başlamış.

 

İlknur Pazarcık Bandırma’da 5 milyon adet solucanın bulunduğunu ve bunlardan ortalama 20 ton gübre ürettiğini söylüyor.

2012 yılında KOSGEB’den aldığı kredi ile bu projeyi yaşama geçiren Pazarcık, “Solucan gübresini, her çiftçi üretebilir” diye açıklama yapmış…

Beyhan Hanım bu ilgiyi, “Az sermaye ile sürdürülebilir bir iş modeli kurulabiliyor” diye yorumluyor.

Organik gübre farkındalığının yüksek olmaması, kimyasal gübre tüketimini artırmaya devam ediyor. Kimyasal gübre ithalatında dünyada önde gelen ülkelerden biri olan Türkiye’de, gübre sektörünün büyüklüğü 4.5 milyar doları aşıyor.

Yılda yaklaşık 5.5 milyon ton kimyasal gübre tüketiliyor. Potasyum bazlı gübreler Güney Amerika, fosfat bazlı gübreler Uzakdoğu ve Çin, azot bazlı gübreler ise Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan ithal ediliyor. 2000 yılına kadar neredeyse tamamı ithal edilen organik gübrelerde ise yıllık 800 bin ton üretimle ihracatçı konuma gelinmiş.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ