3.6 milyarlık bedelli parası na…

CHP’li vekil Akif Hamzaçe…

Hazine Bedelliye Muhtaç!!!

Bedelli askerlikten yılda…

BDDK’dan taksit düzenlemesi…

Bankacılık Düzenleme ve D…

Bakın Araziler Neden Ekilmiyormu…

CHP Niğde Milletvekil…

Ulusal Tarım Programı Tezgahı Te…

Tarım Kredi Kooperati…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Bakan Çelik Hayvan Üreticileriyle Telefonla Görüştü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan hayvan üreticilerine yaptığı çağrı üzerine, kendisini arayanlarla telefonla görüştü.

Bakan Çelik, bugün 09.30 ile 11.00 saatleri arasında 0 530 104 37 80 no’lu hattan kendisini arayan üreticilerle telefonla görüştü. Bakan Çelik, Ardahan’dan Muğla’ya, İstanbul’dan Kahramanmaraş’a kadar birçok ilden yaklaşık 30 civarında hayvancılıkla uğraşan üreticinin talep ve sorunlarını dinledi.

Bakan Çelik’i Ardahan’ın Göle ilçesinden arayan Yunus Yılmaz isimli üretici, köy dışında 120 dekarlık bir alanda ellinin üzerinde büyükbaş hayvan yetiştirdiğini belirterek, “Zor şartlarda yetiştiricilik yapıyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü telefonda dahi bize kötü davranıyor. Gerekli ilgiyi göstermiyor. Hayvancılık konusunda daha fazla destek istiyoruz” dedi. Bunun üzerine Bakan Çelik, “O il müdürü çizmelerini giyip ya ayağınıza gelecek ya da bu görevini bırakacak. Öyle tepeden bakan kamu görevlisi istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Seydikemer Kayadibi köyünden arayan ve hayvancılık için aldıkları krediyi ödeyemediklerini ve bu borcun yeniden yapılandırılması konusunda destek isteyen bir üreticiye de Bakan Çelik, Ziraat Bankası ile üreticiye dönük neler yapılabileceği noktasında zaman zaman görüştüklerini belirterek, “Sizin gibi başka üreticiler de var. Taleplerinizi bankaya topluca ileteceğiz” dedi.

İstanbul’dan arayan Mustafa Ceylan isimli bir vatandaş ise Kahramanmaraş Elbistanlı olduğunu ve köyüne yerleşmek istediğini, ne şekilde küçükbaş hayvancılığı yapacağıyla ilgili Bakan Çelik’ten yardım istedi. Bakan Çelik de, “Kahramanmaraş Tarım İl Müdürlüğü’ne git benden selam söyle. De ki ‘Bakan Bey sana gönderdi, tarım ve hayvancılıkla ilgili nasıl kredi alabilirim, nasıl hayvan sahibi olabilirim’ de sana yol göstersin. Beni yine arayabilirsin. Seni telefona kaydediyorum” şeklinde konuştu.

Aydın’dan arayan, üniversiteyi yeni bitirmiş ve tarım üzerine projeleri olan Harun Ceylan’ın “Yurt dışından sürekli aldığımız ilaçların hepsinin organik halini yapabiliyorum. Ar-Ge konusunda da kendime güveniyorum” sözlerine karşılık Bakan Çelik “Çok güzel tebrik ediyorum. Dosyalarını al getir hemen. Şubat ayı içerisinde görüşürüz inşallah” dedi.
Samsun Ayvacık’tan arayan bir fındık üreticisi de fındık fiyatlarının 9 liraya düştüğünü belirterek zor durumda olduklarını dile getirdi. Bakan Çelik de, fındıkla ilgili Bakanlığın alan bazlı destekleri bulunduğunu, konuyu Tarım İl Müdürlüğünden takip etmesini istedi.

BAKAN ÇELİK HEM TELEFONLA HEM DE YÜZ YÜZE GÖRÜŞTÜ
Burdur’un Bucak ilçesinde süt hayvancılığı üretimi yaptığını ve İPARD projesinden faydalanarak aldığı 1,5 milyon liralık hibe desteğiyle besihane yaptırdığını dile getiren Musa Korkmaz, müteahhitten kaynaklı prosedürden dolayı desteğin kendisinden geri alınmak istendiğini dile getirdi. Elinde dosyalarla bakanlık kampüsünde bulunduğunu kaydeden Korkmaz’ı makamına davet ederek kendisiyle bir süre görüşen Bakan Çelik, sorunun çözümü için Korkmaz’ı Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu Başkanlığı’na gönderdi.

“Tarım Bakanlığına çok şey katacağınıza inanıyorum” diyen ve 8-9 yıldır hayvancılık işiyle uğraştığını, hayvancılık destekle kalemlerinin çok fazla olduğunu belirterek, bu desteğin 1-2 kaleme indirilmesi gerektiğini dile getiren bir üreticiye ise Bakan Çelik, “Desteklerin azaltılıp derli toplu hale getirilmesiyle ilgili şu anda çalışıyoruz, son noktaya geldik. Bu çalışmayı yaptığımızda senin gibi milyonlarca insanın sıkıntısını ortadan kaldırmış olacağız” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı telefon görüşmelerinde çeltik, süt ve su ürünleri üreticilerinin talep ve sorunlarını dinleyen Bakan Çelik’in bu uygulaması önümüzdeki günlerde de sürecek.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ