COVİD 19, Hububatta ithalatı art…

Türkiye bu yılın ilk 5 ay…

Çiftçiye 651 milyon lira destek …

Bugün saat 18.00 itibariy…

Yaban Keçileri şimdilik kurtuld…

Doğa Koruma ve Milli Park…

İsmail Üzmez "Biz yaşlı yaban ke…

Tarımdan haberler 'de Tar…

Bakan Pakdemirli: ÇKS kayıtları …

Tarım ve Orman Bakanı Bek…

Bayraktar: Üretici ve market fi…

Türkiye Ziraat Odaları Bi…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

Adana Saylavı Barut: ” Tarım Bakanının Tabloları Hayali.”

CHP Adana Saylavı Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tarımda can alıcı sorunları çözmek yerine hayali senaryolarla pembe tablolar çizdiğini ileri sürerek “Bakan ‘Tarımsal hasılamızı 7.5 kat artırarak 275 Milyar liraya çıkardık’ diyor. 2002’de 4.5 milyar lira olan çiftçi borcunun bugün 36 kattan fazla artarak 160 milyar liranın üstüne çıktığını söylemiyor” dedi.

Rakamlarla oynayan Bakan Pakdemirli’nin tarımda gerçekleri gizlediğini ifade eden Barut, “Tarım Bakanı tarımda pembe tablolar çiziyor ama karanlıkta ‘yandım anam’ diye feryat eden üreticinin sorunlarını çözmüyor” dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) desteği ile hayata geçirilen, “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık Projesi” tanıtımında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli‘nin açıklamalarına tepki gösteren Ayhan Barut, “Bu tuzu kuru Beyzade, bol keseden atıp tuttu.

Üretici borca batmış, soğandan patatese tüm ürünler tarlada kalmış, yetiştiricinin eti de sütü de para etmemiş, Beyzademiz utanmadan kara tabloyu pembeye boyamış. Bakan ‘Tarımsal hasılamızı 7.5 kat artırarak 275 Milyar liraya çıkardık’ diyor. 2002’de 4.5 milyar lira olan çiftçi borcunun bugün 36 kattan fazla artarak 160 milyar liranın üstüne çıktığını söylemiyor” diye konuştu.

2002’den bu yana ülkeyi yönetenlerin tarımda sorunları çözmedi 

“Madem çiftçi ve yetiştirici ürettiğinden kazanıyor ise, son 17 yılda Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üretici sayısı neden 2.8 milyondan 2.1 milyona geriledi? İşte buna yanıt veremiyor. Cumhuriyet tarihinde tarımsal ekim alanları ilk kez 20 milyon hektarın altına düştü.

Bunu neden saklıyorsun?

Her şey güllük gülistanlık ise çiftçi niye kan ağlıyor, tarımdan uzaklaşıyor?

Tohumdan gübreye, zirai ilaçtan mazota tarımsal üretim maliyetleri sadece geçen yıla oranla yüzde 200 arttı ama bundan söz etmiyor. 2019’da 16.1 milyar lira çiftçiye tarımsal destek verdiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, Tarım Kanunu’nun 21. Maddesine göre yasal olarak gayrisafi milli hasılanın en az yüzde 1’i oranında yani 38 milyar destek vermeleri gerekirken bunun yarısından daha azını verdiklerini gizliyor. Yeni sezon gelirken pamukta hala desteklemeleri ödemediğini söylemiyor! Çiftçiyi mağdur ettiklerini kabul etmiyor.”

Gerçekler ortada rakamlar hayali

’18 milyar dolarlık tarımsal ihracatımız ve 5.3 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız ile tarımda net ihracatçı konuma geldik’ diyen Bakan Pakdemirli, yurttaşlarımızı kandırıyor. AKP iktidarı döneminde, samandan tutun, canlı hayvan ithalatına kadar ithalat rekoru kırıldı. Tarımda net ithalatçı olduk! Sadece 8 milyon baş canlı hayvan, 300 bin tona yakın kırmızı et ithal edildi. Sadece hayvan ve et ithalatına 8.5 milyar dolarımız gitti. Toplamda 81 milyar dolarlık tarımsal hammadde ve ürün ithal ediyoruz, buna karşılık 13 milyar dolarlık tarımsal hammadde ihracatımız var.

Yani tarımda 1 kilogram ihraç ediyoruz ama 6 kilogram ithal ediyoruz. Bu gerçekleri gizleyen, halkı aldatmaya çalışan Tarım Bakanını kınıyoruz! ‘Yandım anam’ diye ağlayan üretici ve yetiştiriciyle dalga geçmeyin.

Tarımda ve hayvancılıkta kara bir tablo var sayın Bakan! Pembe tablo uydurmaya çalışma.

Tarımsal üretim bitiyor, çiftçi yanıyor. İşini yap, çözüm üret, bu yangını söndür!”

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ