British Steel’i OYAK mı satın al…

OYAK, demir çelik sektörü…

TEB’in aktif büyüklüğü 101.5 mil…

TEB’in aktif büyüklüğü 10…

Cenk Alper Sabancı Holding Yürüt…

30 Mart 2017 tarihinden b…

Recep Ercan Keskin: “Biz THK’nın…

k Hava Kurumu tarafından,…

Atatürk’ün mirasına OdeaBank ku…

OdeaBank'ın Türk Hava Kur…

Türkiye Madencileri Arafta…

Türkiye’yi yerli üretim y…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

47 Çiftçiye 47 Boğa

Muş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Doğu Anadolu Projesi (DAP) desteği ile 47 çiftçiye 47 damızlık boğa dağıttı.

Muş Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nda bekletilen boğaların sahipleri kura ile belirlenerek teslim edildi. Düzenlenen törende konuşan Muş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, dağıtılan boğaların yüzde 80’inin hibe olduğunu belirterek hayvancılığa büyük katkı sağlandığını ifade etti. Çolakoğlu, “İlimizin de dahil olduğu bu projenin amacı; ulaşım ve iklim koşulları nedeniyle suni tohumla imkanlarının yetersiz olduğu, büyükbaş ve küçük baş işletmelerin et üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması ve bölgesel kalkınmayı sağlamak için etçi ve kombine ırklardan boğa, koç ve teke alımı yatırımlarının desteklenmesidir. Bu proje, büyük baş işletmelerde en az 10 ve en fazla 49 hayvanı olan yetiştiriciye bir baş boğa, küçükbaş işletmelerde ise en az 100 en fazla 200 arası dişi hayvanı olan yetiştiricilere ise hayvan sayısının %5’ ini aşmayacak miktarda damızlık koç-teke alımını kapsamaktadır”dedi.

Çolakoğlu, “2014-2018 yılları arasını kapsamakta olan DAP projesi, damızlık erkek hayvan alım tutarının %80’ i oranında hibe desteği; ahır-ağıl tadilat ya da yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahır ve ağıl yapımında inşaatın gerçekleşme tutarının %50’ si oranında hibe desteği vermektedir. Seçilen boğalar en az 14 aylık en fazla 24 aylık arasındadır ve ön soy kütüğüne kayıtlıdır. Boğaların 3 yıl satılmaması koşulu olup boğaların en az 1 yıl TARSİM Sigortası yapılması zorunluluğu bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, kurum amirleri ve çiftçilerin katıldığı tören çiftçilere boğaların teslim edilmesinin ardından sona eri.

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ