Genometik İnek ne demek?

Son günlerde Tarım ve Hay…

Gurme Sucukları meğer domuz etin…

T.C. Tarım ve Orman Bakan…

Süt üreticileri belediye tabelas…

Konya'nın Derebucak B…

Soyer, yangının yaralarını soluc…

İzmir Büyükşehir Belediye…

GKYB Başkanı Türkman, hizmetleri…

Gaziantep Koyun Keçi Yeti…

Tarım Danışma Kurulu Toplantısın…

Tarım Emekçisi İlkem Umut…

«
»
TwitterFacebookPinterestGoogle+

CHP Saylav, Cengiz Gökçel sordu “Soğan’ın dışsatımı yasak mı?”

CHP Mersin Saylavı ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Kurulu Üyesi Cengiz Gökçel, soğan dış satımının yasaklanacağına dair savları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Soğanın Türk diyetindeki önemli yerine dikkat çeken Gökçel, Türkiye’de yılda kişi başına 22 kg soğan tüketildiğini ancak soğan üretim alanlarının her yıl azaldığını belirtti. Planlı üretime geçilmemesi halinde soğan dışalımının sürekli hale geleceği uyarısında bulunan CHP’li Saylav soğan fiyatlarının oluşmaya başladığı dönemde dışsatım yasağı söylentisiyle soğan fiyatlarındaki ayak oyunlarına dikkat çekti.

İHRACATI BAZI FİRMALAR MI ENGELLİYOR?

Üretici Hollerinde soğan fiyatlarının kilogramda 1 liraya kadar düşmesine karşın Güney Asya ülkelerinin soğan talebiyle artan soğan fiyatları 2 lira seviyesini görmüştü.

CHP İçel Saylavı Cengiz Gökçel’e ulaşarak geçen hafta ihraç etmek istedikleri soğanın yasal bir belge gösterilmeksizin engellendiğini ifade eden üreticiler, geçtiğimiz sene yaşanan soğan krizi esnasında soğan ithal ederek TMO’ya satan bazı firmaların bu gerçek durumda payı olduğunu düşünüyor.

Güney Asya ülkelerinde oluşan yoğun taleple canlanan soğan piyasası, ihracat engeli söylentileriyle düşüş gösteriyor. Üreticiler, “bildirim” yapmadıkları gerekçesiyle sözlü olarak dışsatımın engellenmesinde söz konusu firmaların kapı arkası faaliyetlerinin etkili olabileceğini belirtiyor.

ÜRETİCİYİ KORUMAK ZORUNDAYIZ

Soğan ihracatının yasaklanmasına ilişkin yazılı soru önergesi veren CHP’li Gökçel, “İhracat, çiftçinin de kazanabileceği fiyatların oluşmasını sağlıyor. Bu sene soğan fiyatları üretici hollerinde 1 liraya kadar düştü. Bu fiyat hemen hemen dekara 5 ton verim alan üreticinin maliyetine denk. Hindistan başta olmak üzere Güney Asya ülkelerinden gelen taleple soğan fiyatları yükselmeye başlamıştı. Çiftçi tam nefes alacakken ihracat yasağı söz konusu oldu. Ancak bunun mevzuata göre engellendiğine yönelik ciddi şüpheler söz konusu. Fiyatların üretici lehine oluşması birilerini rahatsız etmiş olabilir. Ancak fiyat istikrarsızlığına karşı üreticimizi korumak zorundayız.” şeklinde konuştu.

GÖKÇEL’İN SORULARI

• Üreticinin veya dış ticareti gerçekleştirecek aracının soğan dışsatımı konusunda önceden beyan vermesi gerekmekte midir? Yasal dayanağı nedir?

• Soğan dışsatımı konusunda ilgili yerlere başvuran yasal bir gerekçe sunulmaksızın uygulama engellendiğine yönelik Bakanlığınıza kaç şikayet ulaşmıştır?

• 2018 ve 2019 yıllarında Toprak Mahsulleri Ofisi hangi kişi veya firmalardan, kaç dolar/ton maliyetle dışalım soğan satın almıştır?

• Yıllara göre ayrıca belirtilmek üzere; 2018, 2019 ve 2020 yılları için hangi kişi veya firmalara soğan dışsatımı izni verilmiştir?

• 2018 ve 2019 yıllarında hangi kişi veya firmalara ait ne miktarda soğanın dışsatımı engellenmiştir? Engellenme nedenleri nelerdir?

• Yerli üreticinin korunması ve planlı üretime geçilmesi konusunda çalışmalarınız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?

• 2019 sonu itibarıyla TMO’nun depolarında kaç ton kuru soğan bulunmaktadır? Bunların ne kadarı yerli üretim, ne kadarı ithaldir?

• 2020 yılında iç piyasada tüketilmek üzere soğan dışalımı yapılmasını öngörmekte misiniz? Soğan üretim ve tüketim beklentileriniz nedir?

• Üreticinin piyasa koşullarında  ezilmemesi ve soğan fiyatlarının dış ticaretten haksız kazanç sağlayanlarca kapı ardında ayak oyunlarına feda edilmemesi için ne gibi önlemler almaktasınız?

Bir cevap yazın

HAKKIMIZDA

KIT’A YAYINLARI

KISIMLAR

PAZAR

YASAL BİLGİ

SOSYAL AĞ